Zeyd Bin Harise ve ailesi
Zeyd bin Harise and his family
  1. Tez No: 107507
  2. Yazar: NEŞE SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN HURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ft Vr.,1». ?",..- if tV '«.*. ÖZET I - ^C T- Yüksek Lisans Tezi V i4',- «' ZE YD BİN HARİSE VE AİLESİ Neşe SÖYLEMEZ Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi Ve Sanatları Anabilim Dalı İslam Tarihi Bölümü 2001, Sayfa 72 Arabistan'da ki bitip tükenmeyen baskın savaşlardan birinde Zeyd b. Harise adında bir Arap esir düşmüş ve köle olarak satılmıştı. Böylece bir çok el değiştirerek Mekke'ye getirilmişti. Burada onu Hz. Muhammed'in hanımı Hz. Hatice satın almıştı. Bir süre sonra bu kölenin akrabaları oğullarını aramışlar ve onun Mekke'de olduğunu öğrenmişlerdi. Yanlarına bir miktar para alan Zeyd'in babası ve amcası Zeyd'i almaya geldiler. Zeyd onlarla gitmeyip Hz. Peygamber'le kalmayı tercih etti. Zeyd b. Harise'yi evlad edinen Hz. Muhammed artık ona aile bireylerinden biri gibi muamele etti. Sonraları. İsamiyet gelince Hz. Peygamber araplarda din gibi kabul edilen batıl kuralları ortadan kaldırdı. Zeyd'in boşanmış eşi Zeynep binti Cahş ile evlendi. Bu şekilde evlatlıkların boşanmış eşleriyle evlenilebileceğini gösterdi. Böylelikle ayrı soydan olan insanların kaynaştırılıp onlara verilen rollerin neler olduğu ortaya çıkarılmıştı. Bu şekilde Zeyd b. Harise ve oğlu Üsame b. Zeyd'in komutanlık yönü ve diğer özellikleri gösterildi.
Özet (Çeviri)
-?--.,.-\7 II (SUMMARY) I /^~Y^^P Masters Thesis >*?*':< ;f/ \.A" ?:: ı«.*.-^ ?VS Neşe SÖYLEMEZ *»-«.«-**- ZEYD BİN HARİSE AND HİS FAMİLY Fırat University The institute of Social Sciences Main Sciense Branch of İslam History 2001, Page 72 In Arabia in one of the heavy wars which warent exhausted on Arabian called Zeyd b. Harise, was token prisoner and sold as a slave. Thus he was brought to Mecca by being changed owners. He was bought by Probhet Muhammet's wife, Hatice. After a while the relatives of this slave looked for their son and learned that he was in Mecca. Zeyd's father and uncle who took some money with them came to get him. Zeyd prefered to stay with Probhet Muhammet. Probhet Muhammet, who adopted Zeyd b. Harise, behaved him as a member of the family. Then when the islamic religion had came. Probhet Muhammet appropriated as a religion by Arabians. By getting married to Zeyd's ex-wife Zeyneb b. Cans, he indicated that it was possible to marry to an adopted person's wife. In this way it was proved that people who had different races were joined together and what the roles given them were. Thus the commandership views and the other features of Zeyd b. Harise and his son. Usame b. Zevd. were revealed.