Selçuk Üniversitesindeki akademik personelin rekreasyon faaliyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of academic personnel's recreation activities in Selçuk University
- Tez No: 107538
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURHAN ÇUMRALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Selçuk Üniversitesindeki Akademik Personelin Rekreasyon Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi Rekreasyon, bireylerin hayatlarını idame etmek için yapmaları gereken günlük işler dışında arta kalan zamanlarda yaptıkları sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerdir. Çalışmamızda üniversitede görevli akademik personel tarafından rekreasyonun ne derece bilindiğini ve gerçekleştirildiğini bulunarak, bu faaliyetleri geliştirmek, daha etkin kılmak için yapılabilecek düzenlemelerin tespiti hedeflenmiştir. Geçen yüzyılda çalışanların verimini arttırmak için azaltılan çalışma saatleri sayesinde birçok yabancı ülke rekreasyon faaliyetleri için gerekli zamanı ve fiziksel şartları oluşturarak toplumun bilgilenmesini sağlamıştır. İşte bu paralellikte görevi bilimsel araştırma yaparak bilgi üretmek olan üniversitede çalışan akademik personelin, veriminin arttırılması kaçınılmaz bir gereksinimdir. Akademik personele uygulanan anket formu önce 30 soru şeklinde 20 akademik personele dağıtılarak toplandı daha sonra konunun uzmanı öğretim elemanlarının da görüşleri alınarak anket 25 soruya düşürüldü ve 500 kişiye uygulandı. Anket sorularıyla gerek kişisel gerekse rekreasyon kavramı hakkında bilgilere ulaşıldı ve sonuçlar istatistik değerlendirmeye tabii tutuldu. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (Statistics Package for Social Sciences) programı kullanıldı. Bulunan sonuçlarla yüzde dağılım tabloları ve grafikler oluşturularak çeşitli çalışmalarla kıyaslanıp tartışıldı. 65Hızla gelişen dünyamızda ilerleyen teknoloji ve yöntemleri takip etmek kaçınılmaz bir gereksinimdir. Daha etkin bir rekreasyon faaliyeti için öncelikle yapmamız gereken gelişmiş ülkelerde başarılı örneklerini gördüğümüz rekreasyon merkezleri modelini etkin bir şekilde uygulamamızdır. Kampus gibi elverişli bir ortama sahip üniversitelerde yapılacak olan organizasyonların rekreasyon merkezleri adı altında bir yapı içinde planlanıp yine buralardan idare edilmesi ve her türlü iletişim imkanları kullanılarak duyurulması şarttır. Özel televizyonu ve radyosu bulunan Selçuk Üniversitesi'nin bu konuda çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Anket sonucunda elde edilen bilgiler ışığında, rekreasyon kavramının değişik yaş gruplarına göre bilinme oranının değiştiği, üniversite kampusunun şehir dışında olmasının gençlere göre olumsuz, yaşlılara göre ise olumlu olduğu gibi değişik sonuçlarla karşılaşıldı. İleride bu konuda çalışma yapacak araştırmacılara bu detayı göz önüne almaları tavsiye edilebilir. Üniversitemizde şüphesiz rekreatif amaçlı birçok tesis mevcut ama maalesef bu çalışma neticesinde, bunların bireyler tarafından kapsamlı olarak bilinmediği yada yeterince etkin kullanılmadığı tespit edilmiştir. Unutmamalı ki rekreasyon kavramı hakkında ne kadar çok bilinçlenme sağlanırsa katılımda o derece artacaktır. 66
Özet (Çeviri)
Evaluation of academic personnel's recreation activities in Selçuk University To prolong the life, everyone have to do some daily works, except this works, the facilities like social, cultural and sportive are called recreation. In our study, we found out the level of the knowing the concept recreation and having its activities for the academic personnel in the university, and then we aimed to determine the putting them order for more active. In last century, for increasing the eficient of workers in foreign countries, they had made lower the working hours. So that, they obtained information their community and got more time and environmental conditions for recreational activities. According to that, the personnel whose duty is producing the knowledge by doing scientific researches in university; it is a inevitable required to make them more efficient. First we applied the inquery to the 20 academic personnel by 30 questions after that we discussed the experts of the subject and decreased the questions to 25 and applied to the 500 academic personnel. With the results of this questionnaire we reached the both informations about the concept of recreation and the individual specialities; after that we made statistic evaluation to that informations. We used SPSS (Statistics Package for Social Sciences) programme for evaluation. By the results we created percent spetated tables and graphics, and compared them with the other works that was made before. 67In this rapidly changing world we have to follow the tecnology and methods. For more efficient recreation activities we must locate recreation centers that we can see in development countries. The universities that have a usefull places for all the activities like the campus establishment have to plan and coordinate the organizations from there by using all the telecommunication potantions. We can say that Selçuk University has a big chance by having a private TV channel and a radio. Finally with the knowledge that we brought up to light, the level of knowing the concept of recreation is changing by the different age groups. For example when we ask, the negative and positive results of being the university campus away from the city, young personnel gave negative and the old personnel gave possitive answers. We would offer to the researchers who will work in this subject to be more carefully. Certainly there is a lot of establishments, sport centers for recreative facilities, but however we learned that personnel don't know and use them enough. That musn't forget if we can make people more knowledge about the recreation by those recreation centers, they will enjoy more activities indeed. 68