1999-2000 yılı güreş eğitim merkezleri sınavlarına katılan sporculara uygulanan testlerin kazananlar ve kaybedenler açısından araştırılması
Research about the tests, applied to the athletes who competed in the elections of the wrestling education centers in 1999-2000, the scope of the winners and loosers
  1. Tez No: 107537
  2. Yazar: MEHMET ÖZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
60 ÖZET Araştırmanın amacı, Güreş Eğitim merkezlerine alınmak üzere imtihana katılan, 11-13 yaş arası minik erkek güreşçilerin, imtihan sonucunda kazananlar ve kaybedenlerin kendi aralarında karşılaştırılmasının yapılması, imtihan sisteminin ve uygulanan testlerin güvenilirliği, uygunluğu ve geçerliliğinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, imtihana katılan 276 minik güreşçinin imtihan sonuçlan, kazananlar (n=100) ile kaybedenler (n=176) arasında ve uygulanan testler açısından incelenmiştir. Kazanan çocukların imtihan içersindeki test sonuçlan ile kaybeden çocuklann imtihan içersindeki test sonuçlan değerlendirilmiş, değerlendirmede elde edilen sonuçlara, (t) testi kullanılarak istatistik işlemler yapılmış, önemli veya önemsizlik dereceleri hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara ve literatür bilgilerine göre, yetenek seçimi imtihanına katılan 11-13 yaş grubu erkek çocuk güreşçilerine uygulanan testlerin uygunluğu ve etkililiği belirlenmiş, bunun yanında uygulanan testler açısından, kazananlar ile kaybedenler arasında istatistik olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Güreş sporu için yapılacak olan yetenek seçimi imtihanlarında uygulanan bu testlerin sayesinde, hak edenlerin kazanacağı ve ilerisi için umut vaat eden en yetenekli ve kapasiteli güreşçiler seçilmiş olacaktır.61 Ayrıca, yetenek seçimi sırasında uygulanan testlerin güvenilirliği ve kazananların belirlenmesindeki etkililiği, bulgularımız ve önerilerimiz doğrultusunda yapılacak bazı değişiklikler veya ilavelerle, daha da uygun ve etkili hale getirilmeyi beklemektedir. Amaç yetenekli çocukların daha uygun bir seçme sistemiyle seçilerek, bazı yeteneklerin veya gizli kabiliyetlerin kaybolmasının önlenmesidir.
Özet (Çeviri)
62 ABSTRACT The purpose of this study was to compare the wrestlers (ages 1 1 to 13) who won and the wrestlers who failed in the physical ability exam to attend the Wrestling Education Centers, and was to investigate the validity and the reliability of the entire testing procedures and the tests used in the physical ability exam. The results from the wrestlers (N=276) who participated in the tests were examined between the winners (W) (N=100) and failed wrestlers (F) (N=176), and in terms of the tests conducted. The tests results of the winners and failed wrestlers were gathered and the comparisons of the results of the winners and the failed wrestlers measured during the tests were performed using a t-test to determine it's statistical significance. According to the results obtained from the study and the information from the literature, the validity and the reliability of this physical ability tests administered to 11-13 years old wrestlers was determined, and in addition to this, meaningful statistical differences were found between winners and the failed wrestlers in terms of conducted tests. By these tests conducted at the physical ability exams for the wrestling sport, young wrestlers with an ability, high capacity and a great hope for the future will be able to selected.63 Moreover, the reliability of the tests administered during the physical ability exam and their effectiveness on the selection of winners needed to be more effective and appropriate with some corrections and modifications in the light of our results and suggestions. The purpose İs that the talented young wrestlers are to be selected by a more effective selection system and to stop loss of talented and skilful wrestlers.