İlköğretim okullarındaki 8-10 yaş grubu öğrencilerin yetenek ve performans profillerinin tespiti ve ekonomik durumlarının buna etkisi
  1. Tez No: 107547
  2. Yazar: HÜSEYİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
l.OZET İlköğretim okulları; çocukları motor beceri, yetenek ve performans profillerinin ortaya çıkartılabileceği kurumlar olarak ele alınmalıdır. Bu araştırmada belirlenen yaş gruplarındaki çocukların standart yetenek ve performans profillerinin tespiti ve ekonomik durumlarının buna etkisinin tespit edilmesini amaçlanmıştır. Araştırmaya Derince ve körfez ilçelerinden 7 ilköğretim okulunun 2. ( 8 yaş ), 3. ( 9 yaş ), 4. ( 10 yaş ) sınıflarından 823 erkek, 771 kız öğrenci olmak üzere toplam 1594 öğrenci katılmış ve öğrencileri boy, ağırlık, esneklik, dikey sıçrama, 50 m sürat, durarak uzun atlama testleri uygulanmıştır. Ekim 2000 yılında başlanan araştırma Haziran 2001 yılında tamamlanmıştır. Elde edilen ham verilerin istatiksel olarak ilişkilerinin belirlenmesinde t testi, varyans analizi, yüzde dağılım yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin cinsiyet bazında, yaş grupları bazında ve aile gelir düzeyleri bazında karşılaştırmaları yapılmış ayrıca üst standart test normları ortaya çıkartılmıştır. Her yaş grubuna göre erkek öğrenciler, kız öğrencilere nazaran daha iyi derece elde etmiş, esneklik hariç yaş grubu arttıkça hem erkek hem de kız öğrencilerin elde ettikleri derecelerde yaşla birlikte artan bir performans tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY Primary schools should be considered as institutions where the motor skill,ability and performance profiles of children can be exposed. The purpose of this study was to determine aims to determine the standart ability and performance profiles of children in the designated age groups. From Derince and Körfez 1594 students including 823 boys and 771 girls from 2 th (Age 8), 3 th (Age 9) and 4 th (Age 10) classes of 7 schools participated into this research. Height, weight, flexibility, vertical jumping, 50 m velocity tests were applied to those students. The research started in October 2000, ended in June 2001. According to the age group of each, male students had better degrees than female students. With on increase in the age group, on increasing performance were observed in the degrees of both male end female students. However, there was decreasing level on flexibility of both male and female students. According to the age groups, there was significant difference of height, weight, vertical jumping and 50 m velocity tests wherees there was no significance on the flexibility.