Buzpateni yapan 13-17 yaş grubu gençlerin ayak bileği esnekliği ile genel esneklik parametrelerinin incelenmesi
Study on the general flexibility parameters revelant with ankles of ice-skating juniors age between 13-17
  1. Tez No: 107548
  2. Yazar: ŞERİF SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 559
Özet
1. ÖZET Ayak bileğini bloke eden sporlarda ayak bileğinin dorsal ve plantar fleksiyondaki (ROM) 2 aylık süreç içindeki değişikliklerin incelenmesi ve bu sonuçların Futbol, Basketbol, Voleybol, Atletizm gibi diğer branşlarla karşılaştırması amaçlanmıştır. 13-17 yaş grubu erkek deneklerden 20 Buz patenci, 12 Voleybolcu, 14 Atlet, 10 Basketbolcu, 16 Futbolcu ve ayrıca 40 kişilik sedanter grup araştırmaya alınmıştır, beneklere ön ve son ölçümler arasında ek olarak herhangi bir esneklik programı verilmemiş ve normal antrenmanlarına devam etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY In this work, changes in cellular flexion (ROM) of ankle in sports where ankle used arid its results in sports like football, basketball, voleyball, athletics have been compared. Within male subjects between 13-17 a group of 20 ice-skater, 12 voleyballer, 14 athlets, 10 basketballer, 16 footballer and a 40 volunteer group was included in the research. Statistical assessments were made in SPS computer programes by using ppst hoc test and T-tests. Any programme of flexibility has not been given to subjects and they continued to normal trainings.