Simetrik ve asimetrik alanlarda satürne-42 (6-15 MV) lineer hızlandırıcı cihazının dozimetrik parametrelerinin araştırılması ve ISIS 3D tedavi planlama bilgisayarı ile karşılaştırılması
The Study of dozimetric parameters of symmetric and asymmetric fields on a stürne-42 (6-15 MV) lineer accalerator and comparation to the ISIS 3D treatment planning system
  1. Tez No: 107591
  2. Yazar: BAYRAM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada Satürne-42 lineer hızlandırıcı cihazında, 6 ve 15 MV foton enerjilerine ait simetrik alanların % derin doz, doz profili ve doz verimi gibi temel dozimetri parametrelerinin asimetrik alanlar için kullanılabilirliği ve tedavi planlama bilgisayarında mevcut olan asimetrik alanlara ait veriler ile uyumluluğunun kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Simetrik ve asimetrik alanların derin doz ve doz profilleri VVelihöfer otomatik su fantomunda ölçüldü. Aynı alan büyüklüklerinde doz verimi ölçümleri katı su fantomunda, maksimum doz derinliğinde yapıldı. Simetrik alana ait ölçüm sonuçları asimetrik alana ait ölçüm sonuçları ile karşılaştırıldı. Ayrıca ölçülmüş asimetrik alan bilgileri ISIS 3D tedavi planlama bilgisayarında yüklü olan bilgilerle karşılaştırıldı. Bulgular: Derin doz değerlerinde off-axis mesafesinin ve derinliğin artması ile bir azalmanın olduğu, su fantomu ölçüm değerleri ile tedavi planlama bilgisayarı değerleri arasındaki fakların %2'lik kalite kontrol limitleri içinde kaldığı görüldü. Simetrik ve asimerik alanların penumbra değerlerinin karşılaştırmaları sonucunda penumbra değerlerinin off-axis mesafesinin artışıyla belirgin bir değişim göstermediği ve su fantomu değerleri ile tedavi planlama bilgisayarı değerleri arasındaki farkların 2 mm'lik kalite kontrol limitleri içinde kaldığı görüldü. Ayrıca ölçüm ve hesap yolu ile bulunan doz verimi değerleri arasındaki farkların %2'lik kullanılabilirlik sınırları içinde olduğu tespit edildi. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda Satürne-42 lineer hızlandırıcı cihazına ait 6 ve 15MV foton enerjilerinde asimetrik alanların tedavide kullanılabilmesi için simetrik alanların doz verimi değerlerinin off-axis faktörleri ile çarpılmasının gerekli olduğu ve bu enerjilerde asimetrik alanların tedavi planlamasının ISIS 3D tedavi planlama bilgisayarı ile kabuledilebilir hata limitleri içerisinde güvenli bir şekilde yapılabileceği görülmüştür. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: The purpose of this study is to find out the fundamental parameters like the % depth dose, dose profile and output of the symmetric fields of photon energies of 6 MV and 15 MV of a Satume-42 lineer accelerator and their usage for the convenience of the asymmetric field data as well as the control of the data that is already available in the treatment planning system. Methods and Materials: The symmetric and asymmetric fields % depth doses, and dose profiles were measured with Wellhofer water phantom. For the same field sizes, output measurements made at the depth of maximum dose on a solid water phantom. The results that belong to the symmetric fields were compared to the results of the asymmetric fields. Moreover, measured asymmetric field data compared with the data that is already loaded in the treatment planning system. Result: It was seen that when the off-axis distance and the depth increased the depth dose values decreased and the difference between the treatment planning system depth dose and the water phantom values were within %2 quality control limit. When we compared the penumbra of symmetric and asymmetric field it was seen that there wasn't an important increase in the penumbra with the off-axis distances and the difference between the water phantom and treatment planning system values were within %2 quality control limit. Moreover, the difference between the measured and calculated output values were within %2 limit. Conclusion: It was obtained that to use the asymmetric field of 6 MV and 15 MV photon energies in the treatment the output of the symmetric fields have to be multiplied with the off-axis factor, and at these energies the treatment planning of asymmetric fields can be done within acceptable limits. 60