Elektron huzmelerinde yüzey dozunun araştırılması ve bolusun yüzey dozuna etkisinin incelenmesi
The Study of surface dose in electron beams and the determination of the effect of bolus to the surface dose
- Tez No: 107590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL KEMİKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
7. ÖZET AMAÇ: Bu çalışmada amaç; yüzeysel lezyonların ışınlamasında sıklıkla kullanılan elektronların yüzey dozlarım bulmak ve elektron tedavisinde sıklıkla kullanılan bolüs materyalinin yüzey dozuna etkisini Markus paralel plan iyon odası ve TLD ile araştırmaktır. METOT VE MATERYAL: Saturne 42 Lineer hızlandırıcıda 6x6, 10x10 ve 20x20cm2 alanlarda SSD=100cm'de Markus tipi paralel plan iyon odası ve TLD'lerle katı su fântomunda % yüzey dozları belirlendi. Aynı şartlarda 0.6 ve 1.25cm kalınlıklı bolusun ilavesi ile % yüzey dozlanndaki artışlar belirlendi. Rando fantomda çizilen alanlarda TLD'lerle cilt dozu, doku içi alan birleşim yerindeki doz ve akciğerin aldığı doz belirlendi. 0.6 ve 1.25cm kalınlıklı bolüsün bu noktalardaki doza etkisi incelenerek İsis Tedavi Planlama Sisteminde çizilen izodozlarla Rando fantom ölçümleri karşılaştırıldı. BULGULAR: Açık alan % yüzey dozlarının enerji ve alan boyutu arttıkça arttığı gözlendi. Düşük enerjilerde % 85'in altında olan % yüzey dozları 0.6 ve 1.25cm kalınlıklı boluslann kullanımı ile % 90'ların üzerine çıktığı görüldü. İki dozimetrik ölçüm metodu arasında farkın % 2.8'in altında olduğu görüldü. Rando fantom ölçümlerinde de benzer sonuçlar elde edilirken îsis Tedavi Planlama Sistemi ve TLD ile elde edilen sonuçlar referans izodozda % 2'nin altmda iken diğer noktalarda arttığı gözlenmiştir. TARTIŞMA VE SONUÇ: Elektron hasta tedavisinde özellikle yineleme riski olan yüzeysel lezyonlann ışınlamasında, nadirende olsa lezyon altındaki sağlıklı dokunun fazla doz almaması için % yüzey dozunun bolus veya benzer metotlarla arttırılması bir zorunluluk olabilir. Bu gibi durumlarda daha iyi tedavi sonucu almak ve tedavinin kalitesini arttırmak için uygun dozimetrik hesapla hasta cilt dozu istenilen düzeye çıkartılabilir. 42
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY PURPOSE: The purpose of this study is to find out the surface dose of electron beams that are frequently used in the treatment of superficial lesions and determine and compare the effect of bolus material to the surface dose by means of Markus parallel plate ionization chamber and TLDs. METHODS AND MATERIALS: On a Saturne 42 linear accelerator % surface doses are determined at SSD= 100cm on a solid water phantom with Markus and TLD. Under the same conditions by adding 0.6cm and 1.25cm bolus materials the increase in % surface doses were determined. On a Rando Phantom skin dose, lung dose and under the skin at the field junction were determined. The effect of 0.6cm and 1.25cm thick bolus to the dose at these points were studied and results from TLDs and Treatment Planning System were compared. RESULTS: We observed that the open field surface doses increased with increasing energy and field size. It was seen that % surface doses that were under % 85 at lower electron energies were increased over % 90 by using 0.6cm and 1.25cm thick boluses. It was observed that the difference between the two dosimetric measurement system was under % 2.8. Similar results were obtained with the Rando phantom measurements. It was also noticed that the difference between the Treatment Planning System and TLDs at the reference izodose level was less than % 2, whereas it was higher elsewhere. CONCLUSION: Especially for the electron treatment of superficial lesions which have a very high risk of recurrance and less frequently to protect the healthy tissue, under the irradiated field, the usage of bolus to increase the % surface dose migh be a necessity. In these cases to get better treatments and to increase the quality of treatments patient skin dose can be increased to intended level by using the appropriate dosimetric calculation. 43