Adriamisin verilerek özofagus atrezisi ve trakeo-özofagial fistül oluşan sıçan embriyolarında, özofagus ve akciğerlerin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathologic examination of esophagus and lung in rat embryos with adriamycin induced esophagial atresia and tracheo-esophagial fistula
- Tez No: 107633
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK OTÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
29 ÖZET Amaç: Bu çalışmada amacımız, özofagus atrezisi (ÖA) ve trakeo- özofagial fîstül (TÖF) oluşturulan bir hayvan modelinde özofagusun ve akciğerlerin histopatolojik olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Sprague-Dawley cinsi hamile sıçanlara gebeliğin ö.gûnûnden 9. gününe kadar periton içine 1,75 mg/kg/gün Adriamisin veya şalin injeksiyonu yapıldı. Hamileliğin 21. günü embriyolar alındı, tartıldı ve cerrahi binoküler mikroskop allında diseke edildi. Akciğer, özofagus ve trakea bütün olarak çıkarıldı, örnekler hematoksilen ve eosin ile boyanarak histolojik olarak incelendi ve ölçümler yapıldı. Sonuçlar kontrol ve şalin grupları ile karşılatırıldı. Bulgular: Adriamisin verilen embriyoların vücut ağırlıkları diğerlerinden daha az idi. Adriamisine maruz kalan ambriyolann %30'unda ÖA ve TÖF gelişmişti. Bunların distal özofaguslan solunum yoluna benzer psödostrifîye kolumnar epitel ile döşeliydi ve iki embriyoda özofagus duvarında kıkırdak dokusu vardı.
Özet (Çeviri)
20 SUMMARY Aim of The Study: The aim of this study was to reproduce the animal model of esophageal atresia (EA) and tracheo-esophagial fistula. We investigated the histology of esophagus and lungs in the rat embryos with E A and TEF Methods: Pregnant Sprague-Dawley rats were injected with 1,75 mg/kg/day of Adriamycin or saline intraperitoneally on day 6 through 9 of gestation. The embryos were harvested on day 21, weighted, and dissected with a binocular surgical microscope. The lungs, esophagus, and trachea were isolated from embryos. The specimens were analyzed and measured histologically with routine H&E staining. The findings of Adriamycin embryos were compared with those of control and saline groups. Results: Adriamycin exposed embryos weighted less than saline and controls. EA and TEF was found %30 of embryos with adriamycin treatment. Histological analysis of the distal esophagous in embryos with EA and TEF showed respiratorylike pseudostratified columnar epithelium. In the two embryos, we observed cartilage in the wall of the esophagus.