THE EFFECT OF COMBINATION OF DRUGS UPON K562 CELL LINE TREATMENT
K562 HÜCRE HATTI TEDAVİSİNDEKİ İLAÇLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ ETKİSİ
- Tez No: 597512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BELGİN İŞGÖR, DOÇ. DR. YASEMİN GÜLGÜN İŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde kanser tedavisi için yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ne yazık ki, kanser tedavisi birçok nedenden dolayı çok zordur. Bunlardan İlki ilaç direncidir. İlaç direncine kalıcı bir çözüm bulmak için günümüzde yeni yöntem ve tekniklere yaklaşılmaya çalışılıp buna bağlı olarak ilaç etkinliği arttırdı. Bu çalışmada kronik Miyeloid lösemi Hücre hatları (K562) kullanılarak, sadece Doxazosin, Genistein, SU6656 ve Adriamycin' ilaçlarının tek başına ya da kombinasyon şeklinde verilerek hücrenin Glutatyon-S-transferaz (GST), Superoksit dismutaz (SOD) ve protein tirozin kinaz (PTK) aktivitesi üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Sonuçlar, K562 hücrelerine uygulanmış farklı Genistein konsantrasyonlarının GST aktivitesi üzerine etkisinin, kullanılan ilacın konsantrasyonuyla doğrudan orantılı olduğunu göstermiştir. K562 hücrelerinin farklı konsantrasyonlarda Genistein ve 7.5 µM Doksazosin mesilat ile kombinasyon halinde verilmesi ile, kontrolle karşılaştırıldığında. GST aktivitesinin kademeli olarak azaldığı görülmüştür. Diğer taraftan, hücreler farklı konsantrasyonlarda SU6656 ve 7.5 µM Doxazosin konsantrasyonları ile muamele edildiğinde, en yüksek GST aktivitesi en yüksek SU6656 konsantrasyonunda bulunmuştur. K562 hücreleri üzerine 7.5 µM Doxazosin uygulandığında, GST aktivitesi, kontrol ile karşılaştırıldığında azalmıştır. Ancak GST aktivitesinin, 0.5 µM Doxazosin'de arttığı görülmüştür. Deneysel sonuçlara göre K562 hücrelerinin farklı konsantrasyonlarda Genistein ve 7.5µM doksazosin ile ayrı ayrı muamele edildikten sonra SOD aktivitesinin kontrole göre tüm konsantrasyonlarda arttığı bulunmuştur. Doxazosin 7.5µM'i değişken konsantrasyonda genisteinle birlikte uygulanırken, sonuç, kombine ilaçların, formazan oluşumunu, her bir ilacın tek başına kullanıldığı sonuçtan 10 kat daha fazla arttırdığını gösterdi. Hücreler, değişken Adriamisin konsantrasyonuyla birlikte 7.5 µM doksazosin ile işlemden geçirilirken, SOD aktivitesi artmıştır. Protein tirozin kinaz sonucuna göre, K562 hücreleri üzerindeki PTK enziminin aktivitesinin, 7.5 µM Doksazosin ile muamele edildikten sonra veya tek başına ve kombinasyon halinde değişken konsantrasyon Genistein kullanarak azaldığını göstermiştir. K562 hücrelerinde PTK aktivitesi Adriamisin kullanılarak artmıştır. 7.5 µM Doxazosin ve değişken SU6656 konsantrasyonunda kombinasyon halinde PTK aktivitesi azalmış ve K562 hücreleri 7.5 µM Doxazosin ve değişken konsantrasyondaki Genistein ile muamele edildiğinde PTK aktivitesi azalmıştır. Sonuç olarak, Doxazosin mesilatın, Genistein ve SU6656'dan daha az toksik olduğu gösterilmiştir. Doksazosin kullanıldıktan sonra PTK aktivitesi azalmıştır. Bununla birlikte, Genistein, ilaç direncini azaltma avantajı olan GST enzim aktivitesi için güçlü bir inhibitör olarak düşünülebilir. Öte yandan, sonuçlara göre Adriamisin, K562 hücreleri üzerinde en güçlü toksik etkiye sahiptir, ancak Doxazosin; Genistein ve SU6656 ile Adriamycin'in birlikte kullanıldığında toksisitesini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is a very strong need for new approaches for cancer treatment. Unfortunately, treating cancer is very difficult for many reasons. The first reason is drug resistance. It is tried to approach new ways and techniques in the laboratory in order to find a permanent solution to drug resistance consequently increased the drug effectiveness. Chronic myelogenous leukemia Cell lines (K562) were used in this study to realize the effect of chemotherapeutic drugs, Doxazosin, Genistein, SU6656 and Adriamycin alone or in their different combinations on Glutathione-S-transferase (GST), Superoxide Dismutase (SOD) and Protein Tyrosine Kinase (PTK) activity. The result showed that, by administered different concentration of Genistein on K562 cells, the GST activity is directly proportional to the concentration of the drug used. While, after the K562 cells treated with different concentrations of Genistein and 7.5µM Doxazosin mesylate in combination, the GST activity was decreased gradually compared with control. On the other hand, when the cells treated with different concentration of SU6656 and 7.5 µM of Doxazosin, the highest GST activity was at the highest concentration of SU6656. By administered 7.5µM Doxazosin on K562 cells, the GST activity was decreased when it was compared with the control, however, the GST activity increased at 0.5 µM of Doxazosin. According to the experimental result, it is found that After K562 cells treated with different concentration of Genistein and 7.5µM doxazosin separately. The SOD activity increased at all concentration relative to the control. While when they administrated together doxazosin 7.5µM with variable concentration of genistein, the result showed that combined drugs increase the formazan formation 10 times much higher than the result in which each drug used alone. While after the cells treated with 7.5 µM doxazosin in combination with variable concentration of Adriamycin, the SOD activity was increased. According to protein tyrosine kinase assay, the result showed that the activity of PTK enzyme on K562 cells decreased after treated with 7.5µM Doxazosin or by using variable concentration Genistein either alone or in their combination. while the PTK activity on K562 cells increased by using Adriamycin. PTK activity was decreased when 7.5µM Doxazosin and variable concentration of SU6656 were administered in combination and the PTK activity was decreased when K562 cells treated with 7.5µM Doxazosin and variable concentration of Genistein in combination. As a conclusion, the results showed that Doxazosin mesylate is less toxic than the Genistein and Su6656. The activity of PTK decreases after using Doxazosin. However, Genistein can be considered as a potent inhibitor for GST enzyme activity which is an advantage to reduce drug resistance. On the other hand, according to the result, Adriamycin has the strongest toxic effect on the K562 cells. On the other hand, Doxazosin decreases the toxicity of Genistein and SU6656 and Adriamycin when they used with them in combination.