Bazı bitki ekstraklarının adriyamisin uygulanan piliç embriyosunun göz ve kalp kası üzerindeki antioksidan etkileri
Antioxidant effects of some herb extract on heard and eye of chick embryo treated with adriamycin
- Tez No: 197712
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DAVUT MUSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
BAZI BİTKİ EKSTRAKLARININ ADRİYAMİSİN UYGULANAN PİLİÇ EMBRİYOSUNUN GÖZ VEKALP KASI ÜZERİNDEKİ ANTİOKSİDAN ETKİLERİNesrin HAŞİMİÖZETNigella sativa ve Trigonella foenum graecum Türkiyede birçok hastalıklarda tedavi amaçlıkullanılan bitkilerdir. Bu çalışmada Nigella sativa ve Trigonella foenum graecum metanolekstrelerinin adriyamisin uygulanan hızlı bölünen hücreler üzerindeki sitotoksik ve histolojiketkileriyle piliç embriyosunun vücut ve kalp ağırlıkları üzerindeki etkileri araştırıldı. Hızlıbölünen hücreler olarak yumurta içinde gelişmekte olan Broiler cinsi 480 adet piliç embriyosukullanıldı. Denekler 8 günlükken ve 14 günlükken 8 gruba ayrıldı.Grup 1 (Kontrol): Embriyolara 0.1 ml fizyolojik su verilerek normal gelişimlerinebırakıldı.Grup 2 (TA4): 0.1 ml'de 4 mg Trigonella foenum graecum ekstresi, bir saat sonrada 10µg ADR 0.1 ml 'de verildi.Grup 3 (TA8): 0.1 ml'de 4 mg Trigonella foenum graecum ekstresi, bir saat sonrada 10µg ADR 0.1 ml 'de verildi.Grup 4 (AT4): 10 µg ADR 0.1 ml 'de, bir saat sonrada 0.1 ml'de 4 mg Trigonellafoenum graecum ekstresi verildi.Grup 5 (ADR): Sadece 10 µg ADR 0.1 ml 'de verildi.Grup 6 (NA4): 0.1 ml'de 4 mg Nigella sativa ekstresi, bir saat sonrada 10 µg ADR 0.1ml 'de verildi.Grup 7 (AN4):10 µg ADR 0.1 ml 'de, bir saat sonrada 0.1 ml'de 4 mg Nigella sativaekstresi verildi.Grup 8 (AN8): 10 µg ADR 0.1 ml 'de, bir saat sonrada 0.1 ml'de 8 mg Nigella sativaekstresi verildi.8 günlük embriyolara bitki ekstreleri ve adriyamisin verilip 2 saat inkübasyonabırakıldıktan sonra yumurtalar açılıp embriyolar fizyolojik su ile yıkanarak uygun fiksatiflerekonuldu. 14 günlük embriyolara bitki ekstreleri ve adriyamisin verilerek kuluçka makinesineyerleştirildi. 19. günde yumurtlar açılıp embriyoların vücut ve kalp ağırlıkları alınarak kalp vegöz örneklerinden preparatlar hazırlandı. Yapılan incelemeler sonucunda, gözünadriyamisinin toksisitesinden etkilenmediği, Trigonella foenum graecum 'un piliçembriyosunda vücut ağırlığı ortalamasını arttırdığı, fakat adriyamisinin kardiyotoksisitesinekarşı bir rolü olmadığı kanısına varılmıştır. 4mg N. sativa 'nın piliç embriyosunda vücut vekalp ağırlığı ortalamasını arttırdığı ayrıca N. sativa ekstresinin adriyamisininkardiyotoksisitesine karşı kalbi koruduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ANTIOXIDANT EFFECTS OF SOME HERB EXTRACT ON HEARD AND EYE OF CHICKEMBRYO TREATED WITH ADRIAMYCINNesrin HAŞİMİSUMMARYNigella sativa and Trigonella foenum graecum are medicinal herbs, used widely inTurkey to prevent many diseases as diabetic, hypertensive and others. In this study weinvestigate the effect the methanol extract of Nigella sativa and Trigonella foenum graecumon chick embryo cells treated with adriamycin to study the possible effects of adriamycinpossible cardiotoxicity. For this study, we have used 480 Broiler chick embryos divided into 8groups of 8 and 14 days aged each.Group 1 (control group): Treated with 0.1 ml normal saline onlyGroup 2 (TA4): Each embryo received 4 mg Trigonella foenum graecum in 0.1 ml, afterone hour treated with 10 µg ADR in 0.1 mlGroup 3 (TA8): Each embryo received 8 mg Trigonella foenum graecum in 0.1 ml, afterone hour treated with 10 µg ADR in 0.1 mlGroup 4 (AT4): Each embryo received 10 µg ADR in 0.1 ml, after one hour treated with4 mg Trigonella foenum graecum in 0.1 mlGroup 5 (ADR): Embryos in this group, received 10 µg ADR only, used as treatedcontrol groupGroup 6 (NA4): Each embryo received 8 mg Nigella sativa in 0.1 ml, after one hourtreated with 10 µg ADR in 0.1 mlGoup 7 (AN4): Each embryo received 10 µg ADR in 0.1 ml, after one hourwith treated with 4 mg Nigella sativa in 0.1 mlGroup 8 (AN8): Each embryo received 10 µg ADR in 0.1 ml, after one hour withtreated with 8 mg Nigella sativa in 0.1 ml8 days embryos were incubated for 2 hours liberated from egg shell washed in salinesolution and fixed in fixative and prepared ordinary sections to valuate the effects of treatmenton heart and eye cells. Herb extacts and adriamycin was injected to 14 days embriyos andincubated for 5 days. On 19. day all eggs were opened and embryos dissected. Slides wereprepared from heart and eye of each embryo.From our results no toxic effects of adriamycin on eyes. Treatment withTrigonella foenum graecum can increase the total body weight of embryo. But no protectiveagainst adriamycin toxicity. Treatment with 4 mg Nigella sativa can increase total body andheart weight also can protect embryos against cardiotoxicity of adriamycin.