Hipotiroidik hastalarda kardiyomyopati gelişmeden önce myokard tutulumunun gösterilmesinde kardiyak troponin I, kardiyak troponin T, myoglobin, kreatin kinaz ve kreatin kinaz izoenzim-MB'nin önemi
  1. Tez No: 107650
  2. Yazar: MURAT KIZILGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEBNEM KÖSEBALABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
52 VI. ÖZET Hipotiroidik hastalarda, ileri evrelerde gelişen kardiyomyopati, belirgin semptomlar verinceye kadar gözden kaçabilen kardiyak bir komplikasyondur. Elektrokardiyografi, ECHO, myokard sintigrafisi kardiyomyopati tanısında kullanılan yöntemlerdir. Bu tanı yöntemleri, hasta belirgin şikayetler ile başvurduğunda kullanılan tekniklerdir. Hipotiroidik hastalarda kalp kası tutulumunu daha erken evrelerde belirlemek için ; CK, CK-MB, cTnl, cTnT ve myoglobin düzeylerinin çalışılmasının bir anlamının olup olmadığının anlaşılması ve hipotiroidik hastalarda bu biyokimyasal parametrelerin düzeylerinin belirlenmesinin hastaların tanı ve tedavisindeki faydasının belirlenmesi amacıyla bu çalışmayı, belli sayıda hipotiroidik hasta ve kontrol grubu üzerinde yaptık. Çalışmamızda, hipotiroidik 40 hastanın, kontrol grubu olarak meydana getirdiğimiz 20 kişinin ve hipertiroidik 20 hastanın, CK, CK-MB, cTnl, cTnT, myoglobin ve kolesterol değerleri tespit edildi. Bulduğumuz değerleri her üç grup içerisinde istatistiksel olarak değerlendirdik. Kolesterol ve cTnl sonuçlan kontrol grubu île hipotiroidik hasta grubu arasında değerlendirildiğinde bioistatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulundu. Kontrol grubuna göre hipotiroidik hasta grubunun yüksek kolesterol değerleri çeşitli diğer araştırmalar ile benzer bir sonuç verdi. Çalışmamızdaki diğer bîokimyasal parametreler olan cTnT, myoglobin, CK, CK-MB değerleri her üç grup arasında karşılaştırdığında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlara ulaşılamadı.53 Çalışmamızda sonuç olarak, hipotiroidik hastaların değerlendirilmesinde cTnl ' nın yararlı bir biyokimyasal gösterge olabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
54 VIS.SUMMÂRY Cardiomyopathy, developing at advanced levels in hypothyroidism is an cardiologic complication which can not be easily detected. Electrocardiography, ECHO, myocardial scintigraphy are methods of detection of the cardiomyopathy. These detection methods are used at advanced levels. A research has been made on control group and hypothyroidic patients in order to understand the importance of CK, CK-MB, cTnl, cTnT and myoglobin on recognizing the cardiac muscle infiltration at early levels ih hypothyroidic patients and to detect benefits of this recognition on the patients diagnosis and treatment. In our study the CK,CK-MB, cTnl, cTnT, myoglobin and cholesterol values of 40 hypothyroidic, 20 hyperthyroidic and 20 control people were detected. We have evaluated the values of three groups statistically. When the cholesterol and cTnl values of control group and hypothyroidic patients were evaluated statistically meaningful values have found. The high cholesterol values of hypothyroidic patients composed to control group were similar with the findings of other investigations. |n our study when the other biochemical parameters like cTnT, cTnl, myoglobin, CK, CK-MB values were composed with in three groups no statistically meaningful results have found. So we have thought that, cTnl is a useful biochemical parameter in evaluating hypothyroidic patients.