Diabetik nefropatinin teşhis ve ayırıcı tanısında serum cystatin C düzeyi
- Tez No: 107649
- Danışmanlar: DR. GÜVENÇ GÜVENEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
60 ÖZET Diabetik nefropati, diabetin mikroanjiopatik komplikasyonlarından biridir. Diabetes Mellitus vakalarının 1/3'ünde geliştiği ve bunların %50'sinde ölüm nedeni olduğu rapor edilmiştir. Ancak erken teşhis ve tedavinin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı hatta durdurduğunu bildiren yayınlardan esinlenerek Cystatin C'nin diabetli hastalarda böbrek disfonksiyonunu tespit etmede kullanılabilir bir marker olup olmayacağını araştırdık. Çalışmamız 26 kişilik sağlıklı kontrol (Grup A) ve 59 kişilik Tip II Diabetes Mellituslu hasta grubundan (Grup B) oluşturuldu. Diabetik grubu normoalbûminürik (Grup C) mikroalbüminürik (Grup D) ve GFR'si normal (Grup E), GFR'si düşük (Grup F) olmak üzere alt gruplara ayırdık. Ayrıca çalışmadaki tüm olguları da (Grup G) değerlendirdik. Çalışılan parametrelerin gruplar arası farklılıkları Tablo A' da, Gruplara göre bazı parametrelerin korelasyonları Tablo B' de verilmiştir. Tablo A. GRUPLAR ARASINDA PARAMETRELERİN KIYASLANMASI Tablo B. PARAMETRELERİN GRUPLARA GORE KORELASYONLARI GFR'yi tespit etmede Cystatin C'nin sensitivite ve spesifıtesini sırasıyla %80.78, %89,96 bulduk. Kreatinin için bu değerler %59.43, %78.54 şeklindeydi. Diabetik Nefropati tespiti için mikroalbuminüriyi Gold-Standart test olarak aldığımızda, Cystatin C'nin sensitivitesini %70.72, spesifitesini %11.11 olarak bulduk. Kreatinin için bu değerleri sırasıyla %41.46,,% 66.66 şeklinde bulduk. Tüm bu bilgiler ışığında Cystatin C'nin Diabetik Nefropatinin tespit ve takibinde kullanılabilir bir marker olduğu görüşüne vardık.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY Diabetic Nephropathy is one of the microangiopathic complication of Diabetes Mellitus. It has been reported that diabetic nephropathy progresses in 1/3 Diabetes Mellitus cases and it's the cause of mortality in 50% of them. It has been reported that early diagnosis and treatment slows down progress of diabetic nephropathy even stops. We were inspired these studies. We investigated that if cystatin C usuable marker for renal disfunction in Diabetic patients. In our study, 26 healthy controls (Group A) and 59 patients with Type II Diabetes Mellitus (Group B) were studied. We classified diabeatic group as normoalbuminuric(Group C) microalbuminuric (Group D), and patients with normal GFR (Group E), patients with decreased GFR (Group F). Besides we evaluated all cases of study (Group G). Difference between groups in investigated parameters were demonstrated on Table A and correlation of parameters according to groups were demonstrated on Table B. Sensitivity of cystatin C was 80.78%, specificity of cystatin C was 89.96% for the detection of GFR. Sensitivity of creatinine was 59.43%, specificity of creatinine78.54% for the detection of GFR. When microalbuminuria is regarded as the gold- standard test cystatin C has a sensitivity of 70.72%, specivicity of 77.77% and creatinine has a sensitivity of 41.46%, specivicity of 66.66% for the detection of diabetic nephropathy. According to findings, cystatin C can be a marker for diagnosis and monitoring of diabetic nephropathy.