Deneysel karaciğer iskemi-reperfüzyonu oluşturulan sıçanlarda doku aksidan-antioksidanlarının durumu: Doku hasarına E vitamini ve Kafeik Asit Fenetil Ester'in (CAPE) etkileri
The Oxidant/antioxidant status of rat liver after experimental ischemia-reperfusion: The Effects of vitamin E and Cafeic Acid Phenethyl Ester (CAPE) on tissue injury
  1. Tez No: 107673
  2. Yazar: EFKAN UZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, deneysel olarak sıçan karaciğerlerinde iskemi-reperfüzyon (I/R) oluşturulup antioksidan enzimlerin durumları incelenmiş, doku hasarına E vitamini ve kafeik asit fenetil ester (CAPE) 'in etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla her bir grupta 10 sıçan olmak üzere; sham, iskemi, I/R grupları oluşturulmuş, I/R gruplarına da E vitamini ile CAPE intraperitoneal olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, antioxidat enzyme activities and some parameters involved in the pathological process of the tissue damage were investigated in rat liver after ischemia- reperfusion (I/R). The effects of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) and vitamin E on tissue damage were also investigated. For this purpose, Wistar albino rats were divided into 5 equal groups each consisting of 10 rats. CAPE and vitamin E were applied intraperitoneally in the I/R groups.