N-Asetiltransferaz 2 (NAT2) polimorfizmi ile akciğer kanseri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The Investigation of N-Acetyltransferase 2 (NAT2) polymorphism and its association with lung cancer
  1. Tez No: 107672
  2. Yazar: FEYZA ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN BERKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. ÖZET N-ASETİLTRANSFERAZ 2 (NAT2) POLİMORFİZMÎ İLE AKCİĞER KANSERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Kanser klinik tıpta karşılaşılan en yaygın ve en ciddi sorunlardan biridir. Birçok kanser türü genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkar. Ksenobiotik metabolize eden enzimlerde görülen genetik polimorfizmler kansere yatkınlıkta bireyler ve toplumlar arası farklılıklarla neden olabilir. İnsanlardaki iki NAT izoenziminden biri olan N-asetiltransferaz 2 (NAT2), çeşitli terapötik ve karsinojenik çevresel faktörlerin metabolik aktivasyonundan ve inaktivasyonundan sorumludur. NAT lokusundaki varyasyonlar bireylerin yavaş ve hızlı asetilleyici olarak sınıflandırılmasına neden olmuştur. Bireylerin asetilasyon statüleri belirli kanser tiplerine ve ilaç reaksiyonları riskine yatkınlık açısından önemli rol oynar. Bu çalışmada NAT2 lokusunun yavaş asetilleyici fenotipi ile ilgili olan 481 (NAT2*5\, 857 {NAT2*7), 191 (NAT2*14) pozisyonlarındaki mutasyonlan Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen 104 sağlıklı birey ve 94 akciğer kanserli hasta grubunda incelendi. NAT2 allelleri periferik lökositlerden elde edilen DNA kullanılarak polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon fragman uzunluk polimorfizmi (PCR-RFLP) metodlan ile saptandı. Elde edilen sonuçlara göre C481T ve G857A frekansları hastalarda sırasıyla 0.367 ve 0.0532, sağlıklı bireylerde ise 0.337 ve 0.062 olarak bulunmuştur. Çalışmalar boyunca incelenen 198 bireyden bir tanesi G857A mutant allelini homozigot olarak taşırken ne hasta ne de sağlıklı bireylerde G191A alleli saptanamamıştır. NAT2 genotiplerinin Hardy- Weinberg denklemine uyduğu görülmüştür. NAT2 genotipleri ile akciğer kanseri riski arasında bir ilişki ise saptanamamıştır. Bireylerin asetilasyon tipleri ile akciğer kanseri arasındaki riskin belirlenmesi amacı ile NAT2 geni üzerindeki diğer mutasyonlann incelenmesine devam edilmektedir. 63
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE INVESTIGATION OF N-ACETYLTRANSFERASE 2 (NAT2) POLYMORPHISM AND ITS ASSOCIATION WITH LUNG CANCER Cancer is the most common and severe problems of clinical medicine. Most cancers result from the interaction between genetic and environmental factors. Genetic polymorphisms in xenobiotic metabolizing enzymes have been implicated in interindividual and interethnic differences in cancer susceptibility. Polymorphic N- acetyltransferase 2 (NAT2), one of the two NAT isozymes in humans, is involved in the metabolic activation and inactivation of various therapeutic agents and environmental agents with carcinogenic potential. Variations at the NAT locus have been the basis for classifications of individuals as fast and slow acetylator. The acetylator status of an individual plays an important role in modifying susceptibility to certain types of cancer and also the risk of adverse drug reactions. In the present study, we investigated the point mutations of NAT2 at positions 481 (giving rise to the NAT2*5 allele), 857 [NAT2*7), and 191 [NAT2*14) which are known to be associated with slow acetylator phenorype in a group of 94 lung cancer patients and 104 healthy controls from different regions of Turkey. NAT2 alleles were differentiated by (PCR-RFLP) method, using DNA extracted from peripheral leukocytes. According to our data, the frequencies of C481T and G857A were 0.367 and 0.053 in cases, 0.337 and 0.062 in controls respectively. Among 198 subjects 1 was genotyped as homozygous for the G857A mutant allele and no G191A mutation was detected neither in cases nor in controls. The distributions of all NAT2 genotypes were in good agreement with the expected Hardy-Weinberg equilibrium. No significant association was found between the NAT2 genotypes and the lung cancer risk. To evaluate the association of the acetylator status with the lung cancer risk, our studies are still going on to determine the other mutations in the NAT2 gene. 64