Kronik alkolik ratlarda serum mangan-SOD (Mn-SOD), çinko-bakır-SOD (Zn-Cu-SOD) ve nitrik oksit düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum manganase-superoxide dismutase (Mn-SOD), zinc-copper superoxide dismutase (Zn, Cu-SOD), and nitric oxide (NO) levels in chronic alcoholic rats
  1. Tez No: 107683
  2. Yazar: GONCA OTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Kronik Alkolik Ratlarda Serum Mangan-Süperoksit Dismutase (Mn-SOD), Çinko-Bakır Süperoksit Dismutaz (Zn-SOD) ve Nitrik Oksit Düzeylerinin İncelenmesi. Alkol bağımlılığı, sıklıkla ciddi doku hasarlanmalarının yanısıra testis ve beyin atrofısi, alkolik karaciğer hastalığı, kanser, infertilite gibi ikincil hastalıklarla beraberdir. Alkolün direkt toksik özelliklerinin yanısıra, oksidatif strese yol açarakta hücrelerde indirekt etkiler meydana getirmektedir. Alkol metabolizması esnasında meydana gelen oksidatif stres, artmış reaktif oksijen radikal üretimi ve/veya azalmış antioksidan savunma kapasitesinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, erkek ratlarda kronik alkol tüketimin serum Mn-SOD, Zn-Cu-SOD, NO ve total Testosteron düzeylerine etkilerini araştırmak, NO ve SOD ve total Testosteron düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Başlangıç ağırlıkları 170-185 gr olan 12 adet Wistar cinsi erkek ratlar iki gruba ayrıldı. Birinci grup (Alkolik grup), 6 ay boyunca 7.2% (v/v) oranında etanol içeren sıvı bir diyetle (1 kcal/ml) beslendi, ikinci grup (Kontrol grubu), deneysel periyod süresince etanol içermeyen aynı sıvı diyetle beslendi. Bu periyodun sonunda tüm ratlar başları kesilerek öldürüldü. Kan örnekleri toplanarak serum Mn-SOD, Zn- Cu-SOD, Nitrik oksit ve total Testosteron düzeyleri ölçüldü. Alkolik grupta serum Mn-SOD aktivitesi kontrol grubundan anlamlı bir şekilde yüksek bulundu (70,7±14.9 vs 39.0± 5.6 U/g protein, p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Serum Manganase-Superoxide Dismutase (Mn-SOD), Zinc- Copper Superoxide Dismutase (Zn,Cu-SOD), and Nitric Oxide (NO) levels in Chronic Alcoholic Rats. Alcohol dependence is often associated with severe tissue damages and secondary disorders such as testis and brain atrophy, alcoholic liver disease, cancer, infertility. Alcohol itself has direct toxic properties, but also influences various cellular pathway indirectly by causing oxidative stress. Oxidative stress results from increased reactive oxygen radical production and/or decreased antioxidant defence capacity during alcohol metabolism. The aim of the present study was to investigate the effects of chronic alcohol consumption on the levels of serum Mn-SOD, Zn-Cu-SOD, NO, and total Testosterone and to evaluate the relationships between NO and SOD and total Testosterone levels in male rats. A total of 12 male Wistar rats (170-185 g initial weight) was divided into two groups. The first group (Alcoholic group) was fed for 6 months a liqued diyet (1 kcal /ml) including 7.2% Ethanol (v/v). The second group (control group) was fed the same liqued diyet without ethanol throughout the experimental period. On the end of this period, all rats were sacrificed by decapitation between 0900 and 1100 h on the same day to minimize the circadian cycle effects. Blood samples collected to measure Mn-SOD, Zn-Cu-SOD, Nitric Oxide and total Testosteron levels. Serum Mn-SOD activity was found to be significantly higher in alcoholic group than in that of control group (70.7+14,9 vs 39.0±5,6 U/g protein, p< 0.001). The Zn- SOD levels in alcoholic group was high, but not significant (70.0±8,3 vs 59,9±8,9 U/g protein, p>0.05). Serum Nitric oxide and total testosterone levels were found to be lower in alcoholic group compared to control group.