Subklinik mastitisli ineklerde meme içi levamizol uygulanmasında kan ve sütte süperoksit dismutaz, glutasyon peroksidaz, alkalen fosfataz ve immunoglobulin G düzeyleri
Superoxide dismutase, glutathione peroxidase, alcalen phosphatase and immunoglobulin G levels of blood and milk of cows administered levamisole with subclinical mastitis
- Tez No: 107689
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BERRİN SALMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
50 ÖZET Subklinik Mastitisli İneklerde Meme İçi Levamizol Uygulanmasında Kan ve Sütte Süperoksit Dismutaz, Glutasyon Peroksidaz, Alkalen fosfataz ve immunoglobulin G Düzeyleri Bu çalışmada, subklinik mastitisli ineklere güçlü immunomodülatör etkiye sahip olan levamizolün 20 mi, % 4'lük solüsyonu, 6 gün boyunca meme içi uygulanmış ve kan ve sütte süperoksit dismutaz, glutasyon peroksidaz, alkalen fosfataz enzim aktiviteleri ile immunoglobulin G düzeyinin ne yönde etkilendiği araştırılmıştır. Çalışmada 4-5 yaşlarında Holstein ırkı toplam 40 inek kullanılmıştır. Kaliforniya Mastitis Test (-) ve Somatik Hücre Sayımı ^300,000 olan 20 inek kontrol grubunu, Kaliforniya Mastitis Test (+) ve Somatik Hücre Sayımı >300,000 olan 20 inek ise deneme grubunu oluşturmuştur. Levamizol uygulaması öncesinde, subklinik mastitisli ineklerin kanında süperoksit dismutaz (SOD), glutasyon peroksidaz (GSH-Px), alkalen fosfataz (ALP) aktiviteleri ve immunoglobulin G (IgG) düzeyleri sırası ile 4,85 U/g-prot, 0,67 nmolNADPH+H'/dak/mg-prot, 124,1 U/L, 27 g/L olarak ölçülmüştür. Levamizol uygulamasından sonra ise sırası ile 3,87 U/g-prot, 0,60 nmolNADPH+H'/dak/mg- prot, 124,4 U/L, 27 g/L olarak bulunmuştur. Süt serumunda ise SOD, GSH-Px, ALP aktiviteleri ve IgG düzeyleri, uygulama öncesinde sırası ile 21,5 U/g-prot, 0,78 nmolNADPH+H+/dak/mg-prot, 591 U/L, 0,38 g/L, uygulama sonrasında ise sırası ile 10,4 U/g-prot, 0,22 nmolNADPH+H7dak/mg-prot, 596 U/L, 0,45 g/L olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY Superoxide Dismutase, Glutathione Peroxidase, Alcalen Phosphatase and Immunoglobulin G Levels of Blood and Milk of Cows Administered Levamisole with Subclinical Mastitis In this study strong immunomodulatory substance levamisole administered 20 ml as 4 % solution for 6 days intramammarial to the cows with subclinical mastitis and in which manner superoxide dismutase, glutathione peroxidase, alcalen phosphatase enzyme activities and levels of immunoglobulin G affected was investigated. Totally, 4-5 years old Holstein breed 40 cows were used. 20 cows with California Mastitis Test (-) and Somatic Cell Count 300,000 as trial group were used. Before the levamisole administration, the superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px), alcalen phosphatase (ALP) activities and immunoglobulin G (IgG) levels were determined as 4,85 U/g-prot, 0,67 nmolNADPH+H'/min/rng-prot, 124,1 U/L, 27 g/L respectively in the blood of cows with subclinical mastitis. After the administration, the values were measured as 3,87 U/g-prot, 0,60 nmolNADPH+HTVmin/rng-prot, 124,4 U/L, 27 g/L respectively. In the milk serum, before the administration, SOD, GSH-Px, ALP activities and IgG levels were found as 21,5 U/g-prot, 0,78 nmolNADPH+HVmin/mg-prot, 591 U/L and 0,38 g/L respectively, and after the administration 10,4 U/g-prot, 0,22 nmolNADPH+H'/min/mg-prot, 596 U/L, 0,45 g/L respectively.