Deneysel oluşturulan myokard iskemi reperfüzyon hasarında serbest radikaller üzerine Melatonin ve Vitamin E'nin etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 107690
  2. Yazar: NADİRE ÇİNKILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLAL ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Serbest radikallerin birçok hastalığın patogenezinde rolleri olduğuna dair çalışmalar son yıllarda giderek artmıştır. Günümüzde serbest radikallerin etkili olduğu hastalık gruplarından birisi ve belki de en önemlisini iskemik kalp hastalıkları oluşturmaktadır. Myokardial iskemi ve reperfuzyon hasan sonucu her yıl binlerce hasta myokard enfarktüsü, reperfuzyon aritmisi veya post-iskemik ventriküler disfonksiyon nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu çalışma, son yıllarda önemi giderek artan ve antioksidan özelliği nedeniyle birçok hastalıkta etkin olarak kullanılmaya başlayan melatonin ve diğer bir antioksidan olan vitamin E'nin, deneysel olarak iskemi reperfuzyon (İ-R) oluşturulmuş tavşan kalp dokusunda İ-R hasarına bağlı olarak ortaya çıkan serbest radikal düzeyleri ve antioksidan sistemlerin etkinliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada 2500-3000 gr ağırlığında 35 adet erkek cins tavşan kullanılmış ve tavşanlar, kontrol (n=7), İ-R (n=7), İ-R +10 mg/kg melatonin uygulanan grup (n=7), İ-R + 20 mg/kg melatonin uygulanan grup (n=7) ve İ-R + vitamin E 100mg/kg uygulanan grup (n=7) olarak 5 gruba ayrılmıştır. Çalışma gruplarındaki tavşanların Langendorff (bağlanan damar) tekniği ile oluşturulan iskemi reperfuzyonu takiben kalbi çıkartılarak; kalp dokusunda meydana gelen serbest radikal hasan biyokimyasal ve histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Aynı zamanda tavşanlardan kan örnekleri alınarak, malondialdehid (MDA), katalaz (CAT), Glutatyon peroksidaz (GSH-Px), redükte glutatyon düzeyleri ve biyokimyasal paremetreler uygun yöntemler kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent studies indicate that free radicals play important role(s) in pathogenesis of many diseases. Ischemic heart disease is one of the important, may be the most important, of diseases affected by free radicals. Myocardial ischemia and reperfusion damage cause death of many patients by myocardial infarction, reperfusion arythmia and postischeamic ventricular dysfunction. Present study was aimed at investigating the effect of melatonin, which is used in many diseases due to its antioxidant effect, and vitamin E. another antioxidant, on the experimental ischemia-reperfusion on heart tissue of rabbit and the damage caused by free radicals and the efficacy of antioxidant systems. Total of 35 male rabbits (2500-3000 gr) were used in this study and animals were divided intoi five groups; control (n=7), I-R (n=7), I-R + 10 mg/kg melatonin using group (n=7), I-R + 20 mg/kg melatonin using group (n=7), I-R + vitamin E 100mg/kg using group (n=7). Ischemia reperfusion damage was formed by Langendorff technique (binding of vessel) in rabbits, subsequently hearts were removed and the free radical damage formed in the heart is studied by biochemical and histopothologic methods. Additionally, blood samples were taken and malondialdehyde (MDA), catalase (CAT), Glutathione peroxidase (GSH-Px) and reduced glutathione levels and other biochemical parameters were measured by appropriate methods. Samples taken from animals were used to measure the levels of MDA reduced glutathione and antioxidant enzymes.