Tavşanlarda hiperhomosisteineminin ateroskleroz üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect hyperhomocysteinemia on atherosclerosis in rabbits
- Tez No: 107694
- Danışmanlar: PROF.DR. K. MUZAFFER ÜSTDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Tavşanlarda Hiperhomosisteineminin Ateroskleroz Üzerine Etkisinin İncelenmesi Ateroskleroz, son yılların önemli morbidite ve mortalite nedenlerindendir. Olaya neden olan sebeplerden birisi de, son yıllarda önem kazanan tek başına önemli bir risk faktörü olarak kabul edilen hiperhomosisteinemidir. Ayrıca Vitamin B6, Vitamin E$ı2 ve Folik asit tedavilerinin homosistein seviyelerini etkiledikleri iddia edilmektedir. Çalışmamızda bu iddialardan yola çıkarak uzun süreli metioninle beslediğimiz tavşanlarda oluşturulan hiperhomosisteineminin patololojik ve biyokimyasal etkilerini ve Vitamin B6, Vitamin B!2 ve folik asidin tedaviye ilave edildiği gruplarda ise bu tedavilerin homosistein ve diğer parametreler üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Toplam 40 Yeni Zelanda tipi tavşanı herbiri 10'arlık 4 gruba ayırdık. I. gruba sadece metionin, II. gruba metionin +Vitamin B6, III. gruba metionin+Vitamin B,2, IV. gruba metionin + Folik asit verildi. Dört grup 60 gün boyunca izlendi ve 0., 20., 40. ve 60. günlerde tüm gruplardan homosistein, total kolesterol, trigliserid, HDL-kol, LDL-kol, Apo Ah Apo B ve vWF için kan örnekleri alındı. Çalışma tamamlandıktan sonra, tüm tavşanlar sakrifıye edilerek patolojik çalışma için aorta ve koroner arterleri çıkarıldı. I., II. ve III. gruplarda homosistein seviyelerinin 20., 40. ve 60.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Effect of Hiperhomocysteinemia on Atherosclerosis in Rabbits Atherosclerosis is an important cause of cardiovascular morbidity and mortality in recent years. Hyperhomocysteinemia is recognized as an independent risk factor of atherosclerosis. It is suggested that administration of folic acid, vitamin B6 and vitamin B12 may decrease homocystein levels. In our study, we induced hyperhomocysteinemia in rabbits by giving methionine and examined pathological and biochemical changes. We also studied the effects of folic acid, vitamin B6 and vitamin BI2 on homocysteine levels and other parameters. Forty New Zealand rabbits were divided into four groups, each consisting of ten rabbits. Only methionine was given to the first group, methionine+ vitamin B6 were given to the second group, methionine+ vitamin B12 were given to the third group, methionine + folic acid were given to the forth group. These rabbits were followed up for sixty days. We studied homocysteine, cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, Apo A, Apo B and vWF levels on the 1st, 20th, 40th and 60th days in all groups. All the rabbits were killed on the 60th day and aortic and coronary arteries were pathologically examined. In the first, second and third groups, homocysteine levels were significantly elevated on the 20th, 40th and 60th days than that of on the 0.