Vanadyum bileşiklerinin CaM-NOS enzimi ve H+ tüketimi üzerindeki etkileri
The Effect of vanadium compounds on CaM-NOS enzyme and H+ protonation
- Tez No: 107695
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜGEN AKTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
84 ÖZET Vanadyum Bileşiklerinin CaM-NOS enzimi ve H+ Tüketimi Üzerindeki Etkileri Vanadyum bileşiklerinin hipoglisemik etkisi bilinmektedir. Bu bileşiklerin, streptozotosin enjekte edilerek diyabet oluşturulan sıçanlarda meydana gelen komplikasyonlan engellediği ortaya konmuştur. Hücredeki H+ dengesine bağlı olarak, diyabetteki bazı komplikasyonların Ca-cAMP-bağımlı olan ve olmayan sistemlerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Vanadyum tuzlarının bu her iki sistem üzerinde etkili olduğu belirtilmiştir. Ancak diyabetik komplikasyonlara bağlı olarak, hücrelerde indirgenmiş ekivalanların nasıl kullanıldığı netlik kazanmamıştır. Dolayısıyla çalışmamızda vanadyum bileşiklerinin NADPH-bağımlı enzimleri içeren sistemlerde FT kullanımında önemli bir rol oynayabileceğini açıklamak istedik. Bu nedenle hem in vitro hem de in vivo olarak NADPH-bağımlı enzimlerden Nitrik Oksit Sentaz (NOS), aldoz redüktaz (AR), glutatyon peroksidaz (GPx), katalaz (KAT)' in diyabete bağlı enzim aktivitelerindeki değişiklikler izlenmiştir. Vanadyum bileşiklerinin bu enzimler üzerindeki etkilerini gösterebilmek için kontrol ve diyabetik beyin, lens dokularaı üzerinde in vitro olarak vanadil sülfat ve orto-vanadat, in vivo olarak meta-vanadat bileşikleri kullanıldı. İn vitro koşullarda hem diyabetik hem de kontrol beyin dokularında artan CaCl2 konsantrasyonu ile NOS enzim aktivitesinde artış gözlenmiştir. EGTA ilavesi ile NOS aktivitesinde inhibisyon meydana gelmiştir. Diyabetik beyin dokularındaki Ca-bağımlı NOS aktivitesin kontrole oranla %37 oranında azalmıştır. Kontrol grubunda Ca2* yerine vanadil sülfat kullanıldığında NOS enzim aktivitesinde artış gözlenmiştir. NOS enziminin Ca2**un 5mM konsantrasyonunda gözlenen maksimum aktivitesine, vanadil sülfatın 9,9 mM konsantrasyonu ile ulaşılmıştır. Ca2*'un EC50 konsantrasyonunda artan vanadil sülfat konsantrasyonları kullanıldığında ise 7 mM konsantrasyonda maksimum aktiviteye ulaşılmıştır. Ca"' şelatörü EGTA vanadil sülfatla kompleks oluşturduğunda NOS aktivitesinde inhibisyon gözlenmiştir. Orto-vanadat Ca2* yerine kullanıldığında ise kontrol beyin dokusundaki NOS enzim aktivitesi %32 oranında azalırken, diyabetik grupta %52 oranında azalma gözlenmiştir. Ca2*'un EC50 konsantrasyonunda orto-vanadatla enzimin maksimum aktivitesine ulaşılamamış ve EGTA ile de enzim kompleks oluşturmamıştır. Orto-vanadatın Ca2* gibi hareket etmediği ve ortamda Ca varlığında NOS enziminin inhibe edildiği gözlenmiştir. İn vitro koşullarda lens İNOS enzimi Ca-bağımsızdır. Ancak EGTA ile enzim aktivitesi gözlenmiştir. Artan dozda vanadil sülfat %60 oranında NOS enzim aktivitesini yalnız kontrol lens dokusunda arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY The Effect of Vanadium Compounds on CaM-NOS Enzyme and H+ Protonation Recently, the hypoglycemic effects of vanadium compounds have been reported. These compounds have been showed to prevent long-term complications in STZ-induced diabetic rats. Some mechanisms about metabolic abnormalities and complications in diabetes have been proposed include the correlation of the Ca, cAMP-dependent and independent system and the system consuming H“ in the cell. In addition to that vanadium salts have been explained to effect on both of these system. However, it is not clear how to use reduced equivalents in the cells related with diabetic complications. Thus, our aim in this study was to determine whether vanadium compouns can play an importent role in consuming I-T including NADPH-dependent enzymes. For these reason, due to diabetes the activity changes of nitric oxide synthase (NOS), aldose reductase (AR), glutathione peroxidase (GPx) and catalase (CAT) were determined as NADPH-dependent enzymes in our study, both in vitro and in vivo. For showing the effects of vanadium compounds on these enzymes in control and diabetic tissues, brain and lens, vanadyl sulfate and orthovanadate were used in vitro, metavanadate used in vivo. In vitro conditions, when CaCl2 concentration is increased (0,22 -49x 10”8 mM), NOS activity also increased in both diabetic and control brain tissues in vitro. An inhibition in the activity of NOS is observed by the addition of EGTA. In brain tissues, Ca-dependent NOS activity decreased 37%, when compared with the control group. As vanadyl sulphate is added instead of Ca2*, NOS activity increased in the control group. Maximum activity observed by 5 mM Ca2' is obtained by the addition of at least 9,9 mM NOS. When increasing concentrations of VO2* is added on EC50 for Ca2", maximum activity is observed at the concentration of 7 mM. EGTA, a Ca2* chelator, formed a complex with vanadyl sulphate and inhibited NOS activity. When ortho-vanadate is used instead, 32 percent decrease in the enzymatic activity of the brain tissues of control rats is observed whereby there was only a 52 percent decrease in the diabetic group. The maximum enzyme activity could not be reached with the expected dose at EC50 for Ca2* and there was no EGTA-orhto-vanadate complex. It is understood that ortho vanadate does not react like Ca2' and NOS activity is inhibited by orto vanadate in the presence of Ca2'. iNOS in the lenses is not dependent on Ca2-* in vitro. However, an activity in the enzyme is observed by EGTA. Only in the control lens tissues, an increase in the concentrations of vanadyl sulphate caused almost 60 percent increase on the activity of NOS. This reaction could be effective on the defense mechanism of lens.