Benign prostat hiperplazisi ve prostat karsinomlu olgularda ayırıcı tanıda PSA türevleri ve TPS'nin rolü
The Role of PSA derivatives and TPS in the differential diagnosis of patients with benign prostatic hyperplasia and prostate carcinoma
- Tez No: 107693
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECİP İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
I. ÖZET Benign prostat hiperplazisi ve prostat karsinomu ayırıcı tanısında klinikte en sık kullanılan parametre; bir biyokimyasal belirteç olan serum Prostat spesifik antijen (PSA) düzeyi olup bu belirteç belirtilen hastalıkların dışında prostatı etkileyen diğer durumlarda da artabilir. Bu çalışmada, yeni kullanıma giren Ekimolar PSA (PSA-Q), ve kanserli olgularda kullanılması önerilen Doku Polipeptit Spesifik antijenin (TPS), BPH'li ve prostat karsinomlu hastaların ayırıcı tanısındaki etkinlikleri ve total PSA, serbest PSA ve bu parametrelerin total PSA'ya oram gibi PSA türevleri ile ilişkileri araştırılmıştır. Bu çalışmaya, Nisan 1999 ile Aralık 2000 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi hastanelerine başvuran 61 BPH, 58 prostat kanserli hasta alındı. Tüm hastalarda, total PSA, PSA-Q, serbest/total PSA oranı, serbest PSA/ PSA-Q ve TPS değerleri ölçüldü. Biyokimyasal ölçümlerin tümü kemiluminesens yöntemi ile gerçekleştirildi. Çalışmada düzeyleri saptanan total PSA PSA-Q, serbest/total PSA ve serbest PSA/PSA-Q oranlarının tümü prostat karsinomlu olgularda BPH'li hastalara göre istatiksel olarak yüksek idi (p0.05). Tanısal yeterlilik testleri ile yapılan değerlendirmede tanısal açıdan en etkin parametreler sırası ile; serbest PSA/PSA-Q, serbest/ total PSA, PSA-Q ve total PSA şeklinde idi. Serum TPS düzeyleri ölçümü ile tanısal olarak yeterlilik elde edilmedi.BPH'li ve prostat karsinomlu hastaların ayırıcı tanısında bu çalışmada incelenen parametreler arasında en etkin biyokimyasal belirteçler serum PSA türevleri olarak bulundu. Serum TPS düzeyleri ölçümünün her iki hasta grubunu ayırt etmede yararlı bir parametre olmadığı sonucuna varıldı. Anahtar Kelimeler : Prostat spesifik antijen, Doku polipeptit spesifik antijen Benign prostat hiperplazisi, Prostat kanseri
Özet (Çeviri)
H. ABSTRACT The most commonly used biochemical parameter in the differential diagnosis of Benign prostatic hyperplasia (BPH) and prostate carcinoma(Ca P) is prostate spesific antigen (PSA) and increased levels of PSA may be found in several other conditions affecting the prostate. In this study, the effectiveness of equimolar PSA(PSA-Q), a recently introduced parameter and tissue polypeptide specific antigen (TPS) suggested to be used in cancer patients, was assessed in differential diagnosis of patients with BPH and Ca P. Additionally, the relation of these parameters to derivatives of PSA such as, total PSA and free PSA was also investigated. Sixty-one patients with BPH and 58 patients with prostate carcinoma who presented to Fırat University Fırat Medical Center between April 1999 and December 2000 were included into the study. Total PSA, PSA- Q, free PSA, free PSA/total PSA ratio, free PSA/ PSA-Q ratio and the level of serum TPS was measured in all patients using chemiluminescence method. The level of total PSA, PSA-Q, free/total PSA, free PSA/PSA-Q ratios were determined to be significantly higher in patients with prostatic carcinoma when compared to BPH group (p0.05). The most effective tests determined by the diagnositic efficiency tests was free PSA/PSA-Q, free/total PSA, PSA-Q and total PSA, respectively. The measurement of serum TPS levels revealed no diagnostic efficiency. The most effective parameters in the differential diagnosis of patients with BPH and prostate carcinoma was found to be serum PSA derivatives. It was determined that measurement of serum TPS levels is not useful in the a discrimination between these two patient groups. Key words : Prostate specific antigen, Tissue polypeptide specific antigen, Benign prostate hyperplasia, Prostate cancer