Sağlık bilimlerinde varyans analizi ile ilgili bir deneme
The Experiment related to the analysis of variance in the health sciences
- Tez No: 107710
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSAMETTİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
28 5. ÖZET Bu çalışma, esas olarak iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, varyans analizi ve raryans analizinin yapısını tamamlayan Newman-Keuls testi incelenmiştir. İkinci bölümünde, üniversite öğrencilerinin başarısını etkileyen zihinsel olmayan bazı aktörler, birinci bölümdeki esaslara jöre incelenmiştir. Bu amaçla, Fırat Üniversitesi Elazığ üağlık Yüksekokulu'nun farklı bölümlerine 1998-1999 öğretim yılında kayıt yaptıran iğrentilerin bahar ve güz yarıyıllarındaki başarı notları analiz edilmiştir. İstatistiksel incelemelere jöre, evlerde kalan öğrencilerin yurtta kalan öğrencilere göre laha başarılı oldukları ve aynı zamanda Farmakoloji ve Fizyoloji dersleri açısından lemşirelik Bölümünde okuyan öğrencilerin diğer bölümlerde okuyan öğrencilerden daha »aşanlı oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
29 5. SUMMARY This study is mainly consisted of two chapters. In the first chapter, analysis of variance and Newman-Keuls test, which complete the structure of varyans analysis, are examined. In the second chapter, some non-heuristic factors which effects the success of undergraduate students is considered according in the view of the first chapters. For this purpose, the spring semester and the autumn semester grades of students, who were enrolled to different departments of Elazığ Health High School-Firat University in the 1998-1999 academic year, were analyzed. According to the statistical considerations, it is observed that the students which live in their houses are succesfull more than the dormitory students and also from the point of view the lectures of Pharmacology and Physiology, the students of the. department of Nursery are succesfull more than others.