Sığır ve koyunlarda gebelik öncesi, gebelik süresi ve laktasyon dönemlerinde kan serumunda bazı mineral madde (Cu, Zn, Mn, Mg, K) düzeylerinin araştırılması
A study on some blood serum mineral (Cu, Zn, Mn, K, Mg) levels before pregnancy, during pregnancy and lactation period of sheep and cattle
- Tez No: 107737
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMAGÜL YUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET SIĞIR VE KOYUNLARDA GEBELİK ÖNCESİ, GEBELİK VE LAKTASYON DÖNEMLERİNDE KAN SERUMUNDA BAZI MİNERAL MADDE ( Cu, Zn, Mn, K, Mg ) DÜZEYLERİNİN ARASTDULMASI. Bu çalışmanın amacı, sığır ve koyunların gebelik öncesi, gebelik ve laktasyon dönemlerine ait Cu, Zn, Mn, K ve Mg minerallerinin düzeylerini belirlemek ve dönemler arası ilişkileri ortaya koymaktır. Van Ziraat Meslek Lisesi Müdürlüğü Hayvancılık Şubesinde bulunan sağlıklı, gebe ve normal balom ve besleme şartlanndaki 14 adet İsviçre Esmeri (Brown Swiss) sığın ile 36 adet Karakaş (İvesi*Akkaraman) koyunundan kan örnekleri toplandı. Alınan kan örnekleri, Atomik Absorpsiyon Spektrofotometrik yöntemiyle incelendi. Sığırların gebelik öncesi, gebelik ve laktasyon dönemlerine ait Cu, Zn, Mn, K ve Mg konsantrasyonları ortalama olarak sırasıyla; 254.07, 277.71 ve 228.42 ug/dl, 226.42, 141.85 ve 216.00 ug/dl, 266.92, 363.00 ve 382.07 ug/dl, 22.21, 24.01 ve 22.92 mg/dl ve 3.57, 3.68 ve 3.46 mg/dl olarak bulundu. Gebelik öncesi ile gebelik dönemi ve gebelik dönemi ile laktasyon dönemleri arasında serum Zn konsantrasyonları, gebelik öncesi ile gebelik dönemi ve gebelik öncesi ile laktasyon dönemleri arasında serum K konsantrasyonları istatistiki olarak önemli ( P< 0.05 ) bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A STUDY ON SOME BLOOD SERUM MINERAL ( Cu, Zn, Mn, K, Mg ) LEVELS BEFORE PREGNANCY, DURING PREGNANCY AND LACTATION PERIODS OF SHEEP AND CATTLE. The purpose of this study was to determine Cu, Zn, Mn, K and Mg levels before pregnacy, during pregnancy and lactation period of sheep and cattle and to figure out relations between periods. For this purpose blood samples of health, pregnant and fed in normal condition of 14 Brown Swiss cows and 36 Karakaş ( İvesi* Akkaraman) sheep were used. la this study, blood samples were analyzed by Atomic Absorption Spectrophotometer. Cu, Zn, Mn, K and Mg levels of before pregnancy, during pregnancy and lactation period of cows were 254.07, 277.71 and 228.42 ug/dl, 226.42, 141.85 and 216.00 ug/dl, 266.92, 363.00 and 382.07 ug/dl, 22.21, 24.01 and 22.92 mg/dl and 3.57, 3.68 and 3.46 mg/dl, respectively. There were significant differences between before pregnancy and during pregnancy, during pregnancy and lactation period for serum Zn concentration; before pregnancy and during pregnancy, before pregnancy and lactation period for serum K concentration ( P< 0.05 ).