Bronş lavaj sıvısında arginaz enziminin özellikleri ve klinik diagnostik önemi
The Characteristics and clinical diagnostic role of arginase enzyme in bronchial lavage fluid
- Tez No: 107736
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENDOĞAN GÜLEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Akciğerde görülen şüpheli bir lezyonun, alınan lavaj sıvısı örneklerinde arginaz enzim aktivitesi ölçülerek bir infeksiyona veya kansere ait olup olmadığını belirlemek amacıyla bu çalışma planlandı. Ayrıca arginaz aktivitesiyle yakın ilişkili olmaları nedeniyle üre ve protein düzeylerinin ölçülmeside çalışmamıza dahil edildi. Çalışmada kullanılan lavaj sıvısı örnekleri Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından bronkoskopi endikasyonu konulan hastalardan temin edilmiş ve daha sonra bu hasta örnekleri Patoloji Anabilim Dalı tarafından belirlenen ve Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nca da desteklenen teşhislerine göre normal, akciğer kanseri, kronik iltihap ve aktif kronik iltihap olarak sınıflandırılmıştır. Bu çalışmada öncelikle lavaj sıvılarının +4°C'de 3 gün saklanması ile arginaz enzim aktivitesinde anlamlı bir değişikliğin olmadığı gözlendi. Daha sonra ise lavaj sıvısı arginaz enziminin maksimum aktivasyonunun, 9 mM Mangan II klorür varlığında 55°C'de 20 dk preinkübasyona bırakmak suretiyle elde edildiği belirlendi. Lavaj sıvısı arginaz enzim aktiviteleri akciğer kanseri, kronik iltihap ve aktif kronik iltihap hastalarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artmış bulundu. Özellikle aktif kronik iltihap hastalarında kontrol grubuna göre belirgin bir artış saptandı. Ayrıca akciğer kanseri ile kronik iltihap, akciğer kanseri ile aktif kronik iltihap ve kronik iltihap ile aktif kronik iltihap hastalarının lavaj sıvısı arginaz aktiviteleri arasında da istatistiksel olarak bir anlamlılık bulundu. Aktif kronik iltihap hastalarının lavaj sıvısı üre düzeyleri kontrol, akciğer kanseri ve kronik iltihap gruplarına göre artmış ve bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, 72kontrol ile akciğer kanseri, kontrol ile kronik iltihap ve akciğer kanseri ile kronik iltihap grupları arasında istatistiksel bir anlam saptanamadı. Lavaj sıvısı protein düzeyleri kontrol grubuna göre akciğer kanseri, kronik iltihap ve aktif kronik iltihap hastalarında belirgin olarak artmış ve bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Ayrıca, aktif kronik iltihap grubu, akciğer kanseri ve kronik iltihap grubu ile karşılaştırıldığında protein düzeyleri bakımından aralarında istatistiksel olarak belirgin bir anlam bulunurken akciğer kanseri ile kronik iltihap grupları arasında bir anlam bulunmadı. Sonuç olarak; akciğer lavaj sıvılarında ölçülen arginaz enzim aktivitesinin akciğer iltihabı olaylarında, kontrol ve akciğer kanseri olgularına oranla belirgin biçimde arttığını ve lavaj sıvısı arginaz aktivitesinin akciğer kanseri ile akciğerin infeksiyöz hastalıklarının ayrılmasında önemli bir rolü olabileceğini söyleyebiliriz. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CHARACTERISTICS AND CLINICAL DIAGNOSTIC ROLE OF ARGINASE ENZYME IN BRONCHIAL LAVAGE FLUID This study was planned to work out whether there is an infection or a cancer progress in the lung tissue by measuring the arginase enzyme activity in the lavage fluid samples of those patients. The protein and urea determinations were also included because of their close relation with arginase enzyme activity. Lavage fluid samples were obtained from the patients who underwent bronchoscopy in Trakya University Medical School Department of Chest Diseases. The samples then were sent to the Pathology Department for further examination and diagnosis. Pathological diagnosis were supported by the Chest Diseases Department according to patients' symptoms. The patients were classified as normal, lung carcinoma, chronic inflammation and active chronic inflammation groups. The result indicated that storing of lavage fluid at 4°C did not significantly effect arginase activity. It has also been concluded that maximum activation of the lavage fluid arginase was obtained at 55°C and in the presence of 9 mM Mangan II chloride for 20 minutes preincubation. Lavage fluid arginase activities in the lung carcinoma, chronic inflammation and active chronic inflammation were found to be significantly higher when they were compared to the control group. Especially, there was a very significant difference between control and active chronic inflammation group. In addition, a significant difference was found in the arginase enzyme activities in lung carcinoma and chronic inflammation, lung cancer and 74active chronic inflammation, and chronic inflammation and active chronic inflammation groups. Although urea levels of active chronic inflammation group were higher then control, lung carcinoma and chronic inflammation groups and these differences were significant, there was no significant difference between control and lung carcinoma, control and chronic inflammation, lung carcinoma and chronic inflammation groups. Protein levels of the lavage fluid samples in lung carcinoma, chronic inflammation and active chronic inflammation groups were significantly higher than control group. Moreover, when the active chronic inflammation group was compared to lung carcinoma and chronic inflammation groups, significant differences were found. However, there was no significant difference between lung cancer and chronic inflammation groups. In the conclusion, it may be suggested that significantly higher concentrations of arginase enzyme activity in the lavage fluid from the patients with lung inflammations compare to the control and lung carcinoma groups may help to differentiate the lung inflammations from the carcinomas of the lung. 75