Çocuklarda gastroenterit etkeni olarak campylobacter, yersinia ve aeromonas cinsi bakteriler
Campylobacter, aeromonas and yersinia as agents of gastroenteritis in children
  1. Tez No: 107755
  2. Yazar: NİGAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ANĞ KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Microbiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen gastroenterit şikayetleri olan, 270 çocuğa ait 270 dışkı örneğinde Campylobacter, Yersinia ve Aeromo- nas cinsi bakterilerin varlığı araştırılmıştır. Toplanan dışkı örneklerinden Campylobacter cinsinden bakterilerin sap tanması amacıyla Campylobacter selektif besiyerine, Yersinia cinsinden bakte riler için Yersinia selektif besiyerine ve Aeromonas cinsinden bakteriler içinde ampisilinli kanlı agar besiyerine ekimler yapılmıştır. 270 dışkı örneğinden Campylobacter, Yersinia ve Aeromonas cinsinden bakteriler izole edilememiştir, ancak bu ekim işlemlerinin yanı sıra aynı dışkı ör neklerinden rutin bakteri incelemesi amacıyla Müller Kaufmann, Mac Conkey, sorbitollü Mc Conkey, ve Hektoen enterik agar besiyerlerine de ekimler yapılmış ve yedisinde (% 2,6) Shigella sonnei, ikisinde (% 0,7) Shigella flexneri, ikisinde (% 0,7) Shigella dysenteriae, altısında (% 2,2) Salmonella typhimurium, doku zunda (% 3,3) Salmonella enteritidis, bir tanesinde (% 0,3) Salmonella choleraesuis ve beşinde de (% 1,8) E. coli 0157 üretilmiş, ayrıca 19'unda (% 7) Rotavirus pozitifliği saptanmıştır. 25
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the presence of Campylobacter, Yersinia and Aeromonas strains in 270 stool samples of 270 children with symptoms of gastroenteritis, admitted to Microbiology Laboratory of Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Pediatrics, have been evaluated. Stool samples were placed onto selective Campylobacter medium for Campylobacter, onto selective Yersinia selective medium for Yersinia and onto blood agar medium with ampicillin for Aeromonas isolation. No Campylobacter, Yersinia and Aeromonas have been isolated in 270 stool samples. However, during routine bakteriological examinations, in seven (% 2,6) of 270 stool samples Shigella sonnei, in two (% 0,7) samples Shigella dysenteriae, in six (% 2,7) samples Shigella typhimurium, in nine (% 3,3) Salmonella enteritidis in one (% 0,3) sample Salmonella choleraesuis and in five (% 1,8) samples E. coli 0157 were isolated. Rotavirus tests have been positive in 1 9 (% 7) stool samples. 26