Toxocara canis larvaları ile oluşan infeksiyonun ilköğretim okulu öğrencilerinde araştırılması
Investigation of the infection caused by toxocara canis larvae in elementary school students
- Tez No: 107756
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLENDAME SAYGI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Köpek ve köpekgillerin parazitlerinden biri olan Toxocara canis 'in larvası insanda visseral larva migransa neden olur. Bu parazit için uygun bir konak olmayan insan, parazitin infektif yumurtalarını ağızdan alarak infeksiyona yakalanır. Larva başta karaciğer olmak üzere çok çeşitli doku ve organlarda yerleşebilir fakat hiçbir zaman olgunlaşamaz. VLM'nin tanısında serumda özgül antikorların varlığı araştırılır; eozinofıli oram belirlenir, biyopsi veya otopsi materyelinin histopatolojik kesitleri incelenir. Bu çalışmada, Sivas'm iki köy ilköğretim okulu öğrencilerinde VLM'nin varlığı üzerinde duruldu. Yaşları 5-16 arasında değişen toplam 186 öğrencinin serumlarında özgül antikorların varlığı, öğrencilerin periferik kan örneklerindeki eozinofîli durumu araştırıldı. Kullanılan antijene bağlı olarak, serolojik deneylerde diğer parazitlerle çapraz reaksiyon görüldüğünden, kan örnekleri alman öğrencilerden dışkı örnekleri ve perianal bölge materyelleri alındı. Böylece yalancı pozitif reaksiyon durumu belirlenmeye çalışıldı. Ayrıca, öğrencilere çeşitli soruları içeren bir anket formu uygulandı. Elde edilen bulgular şöyledir: 1. Toplam 186 öğrencinin serumu Toxocara IgG CELISA (Cellabs, Avustralya) kiti kulanılarak ELISA yöntemiyle tarandığında, 60 serum (%32.3) anti-Toxocara earns IgG antikorları yönünden pozitif reaksiyon verdi. 2. Serum örneklerinde anti-Toxocara canis IgG saptanan 60 öğrencinin 25 'inde (%41.6) eozinofîli görüldü. 3. Anti- Toxocara canis IgG antikoru saptanan 60 öğrencinin 26' sının bağırsak paraziti (leri) ile infekte oldukları görüldü. Bu 26 öğrencinin 16'sında bir veya birden fazla helmint bulundu. Bunların da 2'sinde E. vermicularis, 3'ünde T. saginata ve ikişer öğrencide de A. lumbricoides veya T. trichiura infeksiyonu saptandı. 4. Anket sonucuna göre, serumlarında antikor varlığı saptanan öğrencilerin en sık dile getirdikleri yakınmalar karın ağrısı ve yorgunluktu. Bunu göre, öğrencilerin 4'ü (%68.3) karın ağrısı ve 40'ı da (%66.7) yorgunluktan yakmıyordu.
Özet (Çeviri)
One of the most important etiologic agent of visceral larva migrans (VLM) is the larva of Toxocara canis. Man is not a suitable host but can be infected with embriyonated eggs of this parasite. Howewer, larva cannot complete its normal development in this abnormal host and it can stay in different tissues of man for years. Liver is the most effected organ among the other visceral tissues. In diagnosis of VLM serological tests and the detection of eosinophilia are important and accepted tools. In this study we have investigated the presence of specific antibodies using ELISA test in sera of a total of 186 students whose ages ranged between 5-16 years. We have also tried to find out the level eosinophilia in these students using thin blood smears stained with Wright stain. In order to find out whether cross reactions played a role in positive results in ELISA test students were screened for the presence of intestinal parasites by examining their stool specimens and perianal materials obtained by cellophane band method. A questionnarie made of several questions related with their health was filled out by the investigator for each student too. The findings were as follows: 1. Of the 186 sera 60 (32.3%) obtained from students were positive for specific anti- T. canis IgG antibodies. 2. An eosinophilia was detected in 25 (41.6%) of the 60 seropositive students. 3. One or more intestinal parasite was detected in 26 (43.3%) of the 60 seropositive students. 16 of the 26 parasitized students harboured one or more helmints: 12 had E. vermicularis, 3 had T. saginata, 2 of each were infected with A. lumbricoides or T. trichiura 4. According to the results of questionnaries 41 (68.3%) of the 60 seropositive students had abdominal pain, whereas 40 (66.7%) had complainted of fatigue.