Metisiline dirençli stafilokoklarda vankomisin, teikoplanin ve fusidik asit direncinin mikrodilüsyon yöntemi ile araştırılması
The Investigation of vancomycin, teicoplanin and fucidic acid resistance in methicillin resistance staphylococci by microdilution method
  1. Tez No: 107754
  2. Yazar: SEMRA GÜLEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENGÜL DERBENTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobi yoloji Anabiiim Dalı laboratuvarlarında değişik klinik materyallerden izole edilen stafilokok suşları metisilin direnci yönünden incelenmiş ve 120 metisiline dirençli stafilokok susu çalışma kapsamına alınmıştır. Koagülaz özelliği araştırılan suşların 55'i MRKPS ve 65'i MRKNS olarak tanımlan mıştır. MRKNS suşlarının tür tanısı için DNaz, novobiosin duyarlılığı, nit rat redüksiyonu, üreaz aktivitesi, maltoz, fruktoz, sakkaroz, laktoz, mannitol, mannoz, trehaloz ve ksiloz gibi karbonhidratlardan asit oluştur ma özellikleri incelenmiştir. Metisiline dirençli stafilokoklarla meydana gelen infeksiyonların tedavisinde kullanılan vankomisin, teikoplanin ve fusidik aside direnç durumu mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Vankomisin, teikoplanin ve fusidik asit için MİK, MİKso.MİKgo değerleri be lirlenmiştir. Çalışılan 65 koagülaz negatif stafilokok susundan 60' inin (%92.3) tür tanısı yapılmıştır, 5 (%7.7) suş ise tanımlanamamıştır. Tür tanısı yapı lan suşların 13'ü S.haemolyticus, 1 1'i S.epidermidis, 7'si S.schleiferi alt tür schleiferi, 6'sı S.simulans, 5'i S.lugdunensis, 4'ü S.xylosus, 4'ü S.arlettae, 4'ü S.saprophyticus, 3'ü S.hominis, 1'i S.capitis alt tür ureoiyticus, 1'i S.cohnii, 1'i S.warneri olarak belirlenmiştir. Vankomisin için M İK50/90 değeri MRSA suşlannda 1/2, MRKNS suşlarında 2/4 olarak saptanmıştır. Teikoplanin için MİKso/90 değeri MRSA suşlannda 2/8, MRKNS suşlannda 4/4 olarak, fusidik asit için MİK50/90 değeri MRSA suşlannda 0.0625/0.25, MRKNS suşlannda 0.125/ 0.5 olarak saptanmıştır. Çalışmada vankomisine direnç saptanmazken, teikoplanine bir MRSA susu dirençli (MİK:32 jıg/mi), 4 MRSA susu orta duyarlı (MİK: 16 fig/mi), bir MRKNS susu di rençli (MİK:32 fig/ml) olarak saptanmıştır. Bu suşlarda fusidik asit direnci ne rastlanmamıştır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Staphylococcus strains isolated from various clinical materials were examined with respect to methicillin resistance in the Department of Microbiology and Clinical Microbiology, Istanbul Faculty of Medicine. 120 methicillin resistant Stephy/ococcus strains were included in the study. 55 of the strains were identified as coagulase-positive, (MRSA) and 65 of them as coagulase-negative Staphylococcus resistant to methicillin (MRCNS). The strains of MRCNS were examined for the identification of their species in tube and on slide coagulase, DNase, novobiocin sensitivity, nitrate reduction, formation of urease, formation of acide from carbohydrates such as maltose, fructose, sucrose, lactose, mannitole, mannose, trehalose and xylose. The states of resistance to vancomycin, teicoplanin and fusidic acid used to treat infections by methicillin resistant Staphylococci were determined by the microdilution method. The values of MIC, MICso and MICgo of vancomycin, teicoplanin and fusidic acid were determined for these strains. The identification of strains for 60 of the 65 (92.3%) coagulase- negative Sfapfty/ococcus studied were made successfully, whereas 5 of the 65 coagulase-negative Staphylococcus (7.7%) could not be identified. Of strains for which identification was made at the species level; 1 3 were S.haemolyticus, 11 were S.epidermidis, 7 were S.schleiferi subspecies schleiferi, 6 were S.simulans, 5 were S.iugdunensis, 4 were S.xylosus, 4 were S.arlettae, 4 were S.saprophyticus, 3 were S.hominis, 1 was S.ca- pitis subspecies ureolyticus, 1 was S.cohnii, 1 was S.warneh. The values of MIC50/90 of vancomycin for MRSA strains were determined as 1/2, and for MRCNS strains as 2/4. The values of MIC50/90 of teicoplanin for MRSA strains were determined as 2/8, and for MRCNS strains as 4/4, MICso/so of fusidic acid for MRSA strains as 0.0625/0.25, and for MRCNS strains as 0.125/0.5. Vancomycin resistance could not be found in the study. One MRSA strain was determined to be resistant (MIC: 32 fig/ml), 4 MRSA strains intermediate-sensitive (MIC: 16 ng/ml), 1 MRCNS strain resistant (MIC: 32 |ig/ml) to teicoplanin. No resistance to fusidic acid was deter mined in the study. 53