Trakya yöresindeki sığırlarda leptospira interrogans antikorlarının ELISA ve mikroskobik aglutinasyon testi (MAT) ile belirlenmesi ve kesime gönderilen sığırlarda leptospirozis üzerine bakteriyolojik çalışmalar
Detection of leptospira interrogans antibody by ELISA and microscopic aglutination test (MAT) in cattle in Trakya district and bacteriological studies on leptospirosis in slaughtered cattle
  1. Tez No: 107758
  2. Yazar: SERKAN İKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. N. YAKUT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada Trakya yöresinde mezbahalara kesime sevk edilen 96 sığırın böbrek örneklerinde bakteriyoskopi ve izolasyon çalışmaları ile leptospiraların varlığı araştırıldı. Ayrıca, böbrek örnekleri incelenen sığırların kan serumları ile yöredeki 4 ilde (İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) bulunan değişik çiftliklerde yetiştirilen 96 sığırdan elde edilen kan serumu örneklerinde Leptospira interrogans“ m hard jo, pomona, grippotyphosa, icterohaemorrhagiae serovarlarına karşı Mikroskobik Aglutinasyon Testi (MAT) ve ELISA ile karşılaştırmalı olarak spesifik antikorların varlığı araştırıldı. Baskın serovarlar ve infeksiyonun prevalansı belirlendi. Böbrek örneklerinden karanlık saha mikroskobu ile yapılan bakteriyoskopi sonucunda, leptospiralar görülmedi ve örneklerden EMJH besiyerine yapılan ekimler sonucunda da leptospira izole edilmedi. İncelenen toplam 192 serum örneğinin, MAT ile 7 (%3.65)' si pozitif bulundu. 7 serumun 6 (%85.7)' sında serovar hardjd ya bir (%14.3)' inde serovar grippotyphosa”ya karşı antikor saptandı. Serum örneklerinin ELISA ile incelenmesi sonucunda 12 (%6.25)' si pozitif bulundu. 12 örneğin 10 (%83.3)' unda serovar hardjd ya karşı, 2 (%16.7)' sinde serovar grippotyphosa" ya karşı antikor saptandı. Her iki test ile de incelenen diğer serovarlara karşı antikor saptanmadı. MAT standart test olarak alındığında, ELISA' nın spesifitesi % 96.8 ve sensitivitesi % 85.7 olarak belirlendi. Her iki testin sonucuna göre infeksiyonun prevalansı dişi hayvanlarda erkeklere oranla daha yüksek saptandı. ELISA bulgularına göre aradaki fark istatistiksel olarak önemli bulundu (p<0.05). Bulgular iller bazında incelendiğinde, en yüksek pozitiflik oranı Edirne'de belirlendi. Edirne 46ile Tekirdağ ve İstanbul illeri arasındaki her iki test ile saptanan pozitiflik oranlarındaki fark istatistiksel olarak önemli bulundu (p<0.05). 47
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, presence of leptospires was investigated by microscopic examination and culture tecnique in the kidney tissue samples of 96 slaughtered cattle in the Trakya district. Also, antibodies to L interrogans serovars hardjo, pomona, grippotyphosa and icterohaemorrhagiae in the matches blood sera and the blood sera of 96 cattle raised in different farms located in 4 provinces (Istanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) of the district were detected by Microscopic Agglutination Test (MAT) and ELISA. Prevalence of the infection and predominant causative serovars were determined. Leptospires could not be demostrated by dark-field microscopy or cultured with EMJH medium. In total of 192 sera, 7 (3.65 %) were determined to be positive by MAT. Antibodies to serovar hardjo and grippotyphosa were determined in 6 (85.7 %) and in one (14.3 %) of 7 sera, respectively. In ELISA, 12 (6.25 %) of 192 sera were found to be positive. Antibodies to serovar hardjo and grippotyphosa were determined in 10 (83.3 %) ard in 2 (16.7 %) of 12 sera found to be positive by ELISA, respectively. Antibodies to the other serovars used in the study were not found in the both tests. The sensitivity and specificity of ELISA were calculated to be 96.8 % and 87.5 %, respectively when MAT was considered as a reference test. The prevalence of the infection was higher in females than in males by the both serological tests while in ELISA the difference by sex was found statistically significant (p<0.05). When the prevalence was calculated in different provinces, the highest propotion was obtained in Edirne. The differences between Edirne and Tekirdağ, Istanbul were found to be significant (p<0.05) by the both test. 48