HIV ile infekte kişilerde HIV-1 antikorlarının WB, HIV DNA'sının 'in-house' PCR yöntemi ile saptanması
- Tez No: 107759
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGENE BÜGET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET HIV infeksiyonu rutin tanısında ElA'yı takiben WB yöntemi ile özgül HIV antikorlarının tayini tercih edilen yöntem olmasına rağmen, özel durumlarda moleküler yöntemlere gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmada HIV-1 proviral DNA tayininde“In house PCR”yöntemini optimize etmek, WB ile doğrulanmış HIV seropozitif hastalarda duyarlılığı değerlendirmek, EIA reaktifA/VB negatif ve HIV 1/2 seronegatif kişilerde bu yöntemle HIV-1 proviral DNA'yı araştırmak ve periferik kan mononüklear hücrelerinden DNA ekstraksiyonunda lökosit eritme ve silika partiküllerinin kullanıldığı yöntemleri karşılaştırmak amaçlanmıştır. SK38/39 primer çifti ile PCR'ı takiben agaroz jel elektroforezi ile 80 HIV seropozitif kişiden 44 (%55) kişide pozitiflik elde edilirken PCR'ı takiben biotinle işaretli SK19 probunun kullanıldığı hibridizasyon işlemi uygulandığında pozitiflik 76 (%95)'ya ulaşmıştır. 4 negatif örnekte peletten DNA ekstraksiyon aşamasından başlayarak işlem tekrarlandığında 4 örnekte pozitif sonuç vermiştir. EIA reaktif, WB negatif bulunan 11 kişi“In house PCR”ile negatif sonuç vermiştir. Bu kişiler serolojik olarak takip edilmiş ve negatif bulunmuşlardır. HIV 1/2 seronegatif 10 kişi de HIV-1 proviral DNA açısından negatif bulunmuştur. 72Periferik kan mononüklear hücrelerinden DNA ekstraksiyonunda, lökosit eritme yöntemi, silika partiküllerinin kullanıldığı yöntemden daha etkili bulunmuştur. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although HIV specific antibody detection by EIA followed by WB is the preferred method in the routine diagnosis of HIV infection, molecular methods are necessary in special settings. In this study“In house PCR”optimization to detect the HIV-1 proviral DNA, evaluation of its sensitivity in WB confirmed HIV seropositive people, usage of it in EIA reactive / WB negative and HIV 1/2 seronegative people and comparison of leucocyte lysis and the method using silica particules in DNA extraction from peripheral blood mononucleer cells were intended. With PCR using SK38 / 39 primer pairs 44 (55%) of 80 HIV seropositive people were positive following PCR and agarose gel electrophoresis, 76 (95%) were positive by using biotine labelled SK19 probe hybridization following PCR. When all the procedures starting from extraction of DNA from the pellet are repeated in 4 samples, all four samples were also positive. EIA reactive, WB negative 11 people were found negative by the“In house PCR”. These patients were followed up serological for three months and found to be negative. HIV 1/2 seronegative 10 people were also HIV-1 proviral DNA negative. Leucocyte lysis method was found to be more efficient in the extraction of DNA from the peripheral blood mononucleer cells than the method using silica particules. 74