İstanbul'da kan donörlerinde ve human immunodeficiency virus type 1 ile infekte kişilerde human herpesvirus 8 seroprevalansı
Seroprevalance of human herpesvirus 8 among human immunodeficiency virus type 1 infected people and blood donors in İstanbul
- Tez No: 107757
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET 1994 yılında KS tümörlerinde bulunan yeni bir herpesvirus, bu gizemli neoplazmayı araştırmak için yeni çalışmalara yol açmıştır. Epidemiyolojik kanıtlar çoğalırken KS'nun ve buna bağlı neoplastik bozuklukların infeksiyöz sebebinin KS'na bağlı Herpesvirus (ya da HHV-8) olduğu daha da belirginleşmiştir. Türkiye'de bu virüsün seroprevalansına ait çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmada kan donörlerinde, hayat kadınlarında ve HIV-1 ile infekte bireylerde HHV-8 seroprevalansının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyloji Anabilim Dalı Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı'na başvuran, HIV infeksiyonu tanısı konulan 50 kişinin, 50 hayat kadınının ve Kan Merkezi'ne başvuran 71 donörün HHV-8 IgG cinsi anikorları immunfloresan antikor yöntemiyle araştırılmıştır.HlV ile infekte bireylerin 8'inde (%1 6), hayat kadınlarının 5'inde (%10) ve kan donörlerinin 3'ünde (%4.22) HHV-8 antikorları belirlenmiştir. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY A new herpesvirus detected in KS tissues in 1994, has led to new investigations to discover more about this neoplasm. Based on serious epidemiological observations, a growing body of evidence supported the role of Kaposi's Sarcoma associated herpesvirus (KSHV or HHV-8) in the pathogenesis of KS and related neoplastic disorders. Therefore in this study the determination of the seroprevalance of HHV-8 in HIV infected patients, sex workers and blood donors was the objective of the study. 50 HIV-1 infected patients, 50 sex workers and 71 blood donors were screened for HHV-8 IgG antibodies using an immunofluorescence test. Out of 50 HIV-1 infected patients, 50 sex workers and 71 blood donors, HHV-8 antibodies were detected in 8 (16%), 5 (10%) and 3 (4.2%) people respectively. 29