Genital infeksiyonlu kadın hastalarda, transkripsiyon esaslı amplifikasyon (TMA) ve enzim immunassay (EIA) metodları ile Chlamydia Trachomatis'in tanımlanması
Detection of chlamydia trachomatis by transcription mediated amplification assay (TMA) and enzyme immunoassay (EIA) methods in women patients with genital infections
  1. Tez No: 107764
  2. Yazar: YUNUS BULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BENGÜL DURMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Hastanemiz kadın-doğum kliniğinde genital infeksiyon tanısı almış yaşları 18-40 arası 90 kadın hastada, C. trachomatis infeksiyon prevalansım belirlemek ve kültür dışı tanı metotlarından olan Enzim immünoasay (EIA) ile Trancription- mediated amplification assay (TMA) yöntemlerini bu infeksiyonun tanısında değerlendirmek amaçlanmıştır. Herbir hastadan pamuk uçlu metal eküvyonlarla çift endoservikal sürüntü örneği alındı. Bu örnekler C. trachomatis antijen (CT-Ag) ve C.trachomatis- ribozomal RNA (CT-rRNA ) araştırmak için kullanıldı. Ayrıca her hastadan 5 mi kan örneği alınarak C. trachomatis antikorlarının (CT-IgG ve IgM) varlığı da araştırıldı. CT-antijen, EIA (Shield Diagnostic Dundee, UK) ile, CT-rRNA varlığı da TMA (Gen-Probe Incorporated San Diego) metotları ile araştırıldı. CT-IgG ve IgM antikorları da EIA (Genzyme Virotech GmbH Germany) yöntemi ile araştırıldı. İstatistiksel analizler : Duyarlılık, özgüllük ve prediktif değerler standart formüller kullanılarak yorumlandı. TMA ve EIA yöntemleri ile pozitif bulunan örnekler, Fisher' in kesin kikare testi ve bağımsız grup kikare testi ile analiz edildi. Genital infeksiyonlu kadınların %20' sinde TMA yöntemi ile CT- rRNA saptanırken, % 13' ünde EIA yöntemi ile CT-Ag saptandı. EIA yöntemi ile Chlamydia trachomatis antikorlarının seropozitifliği ; IgM %13, IgM ve IgG birlikte pozitifliği %16 ve IgG de %22 olarak bulundu. Genital infeksiyon tanısı almış kadınlarda CT-rRNA, CT-Ag ve CT-Ab birlikte pozitifliği %12 oranında saptandı. 48Bu sonuçlara göre ; hastanemizde genital infeksiyon tanısı alan kadınlarda C. trachomatis %12 oranında etken olarak bulunmaktadır. Endoservikal örneklerde, bu etkenin tanımlanmasında TMA yöntemi esas alındığında; EIA yönteminin CT- antijen için, duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif ve negatif prediktif değerleri %67,%100,%100 ve %92 olarak bulundu. Sonuç olarak klamidya'ya bağlı infeksiyon tanısı koyulmasında; EIA ile alınan pozitif sonuçlara güvenilmeli, ancak negatif sonuçlar TMA deneyi ile doğrulanmalıdır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aims of this study were to determine the prevalence of C. trachomatis in female with genital infection, and to evaluate efficacies of EIA and TMA for diagnosis of C. trachomatis infections. Ninety symptomatic women who attended to the gynecology outpatient clinic of the Inonu University Hospital were included in this study. The patients were in the age group of 18 - 40 years. Duplicate endocervical specimens were collected by using cotton-tipped metal swabs. These specimens were used for detection of C. trachomatis (CT) antigen and ribosomal RNA (CT-rRNA). Also, 5 ml blood was collected from each patient for detection of specific CT-IgG and IgM antibodies. The presence of CT antigens and CT - rRNA were investigated by EIA (Shield Diagnostics Dundee, UK) and TMA (Gen-Probe Incorporated San Diego) method, respectively. In addition, anti C. trachomatis IgG and IgM antibodies were detected with EIA (Genzyme Virotech GmbH Germany) method.. Statistical analysis : The sensitivity, specificity, and predictive values of the tests used were calculated using standart formulas. TMA and EIA positive samples were analyzed with Fisher's exact test and depended groups x2 test. Using TMA assay in endoservical swabs, C. trachomatis ribosomal RNA was detected in 20% of the women patients with genital infections. The positivity rate of EIA for CT antigen was 13%. 50Using EIA method in serum samples, seropositivity of CT antibodies was found as follows; 13% for only IgM, 16% for both IgM and IgG, and 22% for only IgG. CT- antigen, CT-rRNA and CT-IgM antibodies were all positive for 12% patients. According to the these results, C.trahomatis infection were detected 12 % of the 90 women with genital tract infections in our hospital. When compared with the results of TMA method the sensitivity, specificity, positive and negative predictive value of EIA method for CT- antigen were determined as 67%, 100 %, 100% and 92% respectively. Concequently the positive results of EIA test for chlamydia trachomatis genital infections are reliable but the negative results must be confirmed with TMA test. 51