Ensefalitli çocuklarda herpes simpleks tip 1 ve herpes simpleks tip 2'nin polimeraz zincir reaksiyonu ile saptanması
Detection of HSV type 1 and HSV type 2 in children with encephalitis by PCR
- Tez No: 107766
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL BOZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Microbiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Ensefalitli çocuklarda HSV tip-1 ve HSV tip-2'nin Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile Saptanması. Bu çalışmada, HSV tip-1 ve HSV tip-2'yi saptamak için ensefalitli çocuklardan alınan BOS örnekleri PCR yöntemi ile çalışılmıştır. İstanbul Üniversitesi Çocuk Kliniği Enfeksiyon Hastalıkları A.B.D'na başvuran ensefalitli 29 hastadan BOS örnekleri alınmıştır. HSV tip-1 DNA'sı, üçü erkek biri kız olmak üzere 29 hastanın dört(%13,79)'ünde saptanmıştır. HSV tip-2 DNA'sına olguların hiçbirinde rastlanmamıştır. Ayrıca ensefalit şüpheli BOS örnekleri Shell vial yöntemi ile hücre kültürüne ekilmiştir. Hücre kültürlerinde üreme saptanmamıştır. Sonuç olarak, bölgemizdeki çocuk populasyonunda görülen ensefalit etkenlerinden, önde gelenlerden biri olan HSV-1'in tanısında, PCR uygulamalarının kültür tekniklerine alternatif olabilecek duyarlılık, sürat ve özgüllüğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Detection of HSV type 1 and HSV type 2 in children with encephalitis byPCR In this study, we have analysed cerebrospinal fluid (CSF) from children with encephalitis by PCR method, in order to determine the incidence of HSV type 1 and HSV type 2. 29 CSF samples were obtained from patients with encephalitis who applied to Department of Infectious Disease of Pediatric Clinic, University of Istanbul. Viral DNA of HSV type 1 was detected in four of 29 patients (13,79 %) three of whom were male and one was female. No HSV type 2 DNA was detected in any of the cases. These CSF samples were also analysed by cell culture using shell vial method. No viral growth was detected in cell culture. As a result it is concluded that, HSV type 1 is a comman couse of pediatric encephalitis, in our region. PCR is a rapid, sensitive and reliable method which is also alternative culture techniques in determining HSV in this kind of patients. 48