Hepatit B yüzey antijeni pozitif çocukların takibi ve kronik hepatit B'li olgularda interferon tedavisi
- Tez No: 111420
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışma HBsAg pozitif olguların takibi ve kronik hepatiti gelişen olguların tedavisinin etkinliğini araştırmak amacıyla Eylül 1998-Mayıs 2001 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde yapılmıştır. Araştırma kapsamına HBs Ag pozitif 27 olgu alınmıştır. Takip ve tedavi sonuçlan değerlendirilmiştir. Altı aylık izlem sonunda 27 olgunun 11 'inde kronik aktif hepatit, yedisinde doğal bağışık, altısında asemptomatik taşıyıcılık saptandı. Üç olgu ise gruplardan hiçbirine girmedi izleme alındı. Kronik aktif hepatit gelişen 1 1 olguya altı ay süreyle, haftada üç kez, 10MÜ/m2, subkutan IFN tedavisi uygulandı Olgulardan birinde tedavinin altıncı dozunda herpes tip I ensefaliti saptandığı için tedavisi kesilip çalışma dışı bırakıldı. Ahi aylık tedavi sonunda üç olguda tam yanıt, dört olguda kısmi yanıt elde edilirken üç olguda yanıt alınamadı. Olguların %50'inde serolojik yanıt, %70'inde biyokimyasal yanıt saptanırken olguların hepsinde (%100) histolojik yanıt elde edildi. IFN tedavisine yanıt vermeyen üç olguya lamivudin 3mg/kg/gün dozunda başlandı. Tedavinin ikinci ayında HBV-DNA negatifleşti ve IFN 3MU/m2 ilave edildi. Halen IFN+Lamivudin tedavisi devam etmektedir. IFN uygulanan olguların %90'ında tedavi süresince ateş, halsizlik, iştahsızlık, %80'inde baş ağrısı gözlenirken hiçbirinde trombositopeni ve nötropeni gelişmedi. İki olguda (%20) şiddetli üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle tedavinin üç dozu atlandı. Olguların hiçbirinde doz azaltılmasına gerek olmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to evaluate observation and the efficacy of IFN-alfâ in patients with hepatitis B virus infection This study was performed in Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital Department of Pediatrics between September 1998 and May 2001. 10 children diagnosed choronic hepatitis B from 27 children who were HBsAg positive were included to the study. In this study results of treatment were evaluated retrospectively. Ten children who were HBsAg and HBeAg positive, AntiHBs and AntiHBe negative, serum ALT levels high (>2 x ), HBV-DNA in serum 6/12) in liver biopsy received 10 MU of subcutan interferon -ahu 2b /m2 body surface area three times. At the end of the treatment ; there was no response in the 3 patients who were HBsAg, HBeAg and DNA positive and ALT >2 times.This patients were given lamivudine was given at a dose of 3mg/kg per day. During the follow-up period children who were negative of HBV-DNA in serum with this treatment were given IFN-alfa 3MU/m2 three times weekly. The differences between variables were analyzed by Wilcoxon test.