Çevre koşullarının Salmonella Typhimurium ve Salmonella Enteritidis'in üremeleri üzerine, virulans faktörlerine ve antibiyotiklere duyarlıklarına olan etkisi
Effect of environmental conditions on the growth, virulance factors and antibiotic susceptibilities of salmonella typhimurium and salmonella enteritidis
  1. Tez No: 107784
  2. Yazar: DİDEM TÖRÜMKÜNEY AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ANĞ KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Faj tipleri ve antibiyotiklere direnç paternleri bilinen beş Salmonella Typhimurium ve beş Salmonella Enteritidis susu, değişik sıcaklık (5°C, 22°C, 37°C, 45°C), değişik pH (pH 4, pH 5, pH6, pH 7, pH 8, pH 9, pH 10) ve değişik oranlarda NaCl (%3, %2.5, %2, %1.5, %1, %0.5) ile değişik oranlarda deterjan- sodyum dodesil sülfat (SDS) (%2, %1, %0.5, %0.1) içeren buyyon besiyerlerinde üretilmişler, spektrofotometrik ölçüm ve canlı bakteri sayımı yapılarak, bakteriler için üremelerini azaltan stres faktörü olan pH değerleri, NaCl ve SDS oranları belirlenmiştir. Sıcaklık dereceleri için, spektrofotometrik ölçüm ve canlı bakteri sayımı yapılmamış, literatür bilgileri gözönünde bulundurularak kullanılacak olan sıcaklık dereceleri 5°C, 22°C, 37°C ve 45°C olarak seçilmiştir. S. Typhimurium ve S. Enteritidis suşları stres yaratan değişik sıcaklık derecelerinde (5°C, 22°C, 45°C) ve değişik pH değerlerine sahip (pH 5, pH 9), değişik oranlarda NaCl (%3, %2.5, %2) ve SDS (%1, %0.5) içeren buyyon besiyerlerinde bir gece inkübe edildikten sonra, suşların üreme özellikleri, antibiyotik duyarlıkları, plazmid- ve pulsed-field jel elektroforez profil sonuçları, optimum koşullarda (37°C, pH 7.2, % 0.5 NaCl) inkübasyon sonrası elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve stres yaratan çevresel koşulların bakterilerin üremelerinin azalmasına neden olduğu, antibiyotiklere direnç, plazmid- ve pulsed- field jel elektroforez profillerini değiştirdiği saptanmıştır. Bu çalışmada stres yaratan faktörlerin, Salmonella suşlarında genom yapısına etkilerinin gösterilmesinde pulsed-field jel elektroforez yöntemi ilk kez uygulanmıştır. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stress factors which can reduce the growth rates of five Salmonella Typhimurium and five Salmonella Enteritidis strains with known phage types and antibiotic resistance profiles were determined after incubating the strains at different pH values (pH 4, pH 5, pH 6, pH 7, pH 8, pH 9, pH 10) and temperatures (5°C, 37°C, 22°C, 45°C) and in Nutrient Broths containing different amounts of NaCl (3%, 2.5%, 2%, 1.5%, 1%, 0.5%), SDS (2%, 1%, 0.5%, 0.1%) according to the results of spectrophotometric and colony count procedure. 5°C, 22°C and 45°C were selected as stress causing temperatures in the experiments according to the results of studies citated in the literature. After the incubation of S. Typhimurium and S. Enteritidis strains at different stess causing temperatures (5°C, 22°C, 45°C,), pH values (pH 5, pH 9), NaCl amounts (3%, 2.5%, 2%) and SDS amounts (1%, %0.5) growth rates, antibiotic susceptibilities, plasmid- and pulsed-field gel electrophoresis profiles were compared with results obtained at optimum incubation conditions. It was found that stress factors mantioned above caused reduction of growth, changes in the antibiotic resistance, plasmid - and pulsed-field gel electrophoresis profiles. This is the first report on determination of the effect of stress factors on genome structure of Salmonella serovars using pulsed - field gel electrophoresis method. 67