Vajinal kandidiyazisli olgulardan izole edilen maya türlerinin dağılımı ve antifungal ilaçlara duyarlılıkları
Species distribution of yeasts isolated from patients with vaginal candidiasis and detection of their antifungal susceptibilities
  1. Tez No: 107800
  2. Yazar: ÖMÜR ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU FINDIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada; vajinal sürüntü örneklerinden izole edilen maya türlerinin sıklığı, dağılımı ve antifungal maddelere duyarlılığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Mikoloji Laboratuvarında incelenen 488 vajinal sürüntü örneğinden, %20.5 oranında maya mantarı izole edilmiştir. C. albicans baskın tür olup, non-albicans Candida türlerinin de yüksek oranda etken olarak bulunduğu tespit edilmiştir. Hem C. albicans hem de diğer Candida türlerinde, azollere yüksek oranda direnç varlığı belirlenmiştir. Bu durum klinik mikrobiyoloji laboratuvarlarında, antifungal duyarlılık testlerinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Flukonazol direncinin tespitinde disk difuzyon testi, basit ve hızlı sonuç veren bir yöntem olarak değerlendirilebilir. 36
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY SPECIES DISTRIBUTION OF YEASTS ISOLATED FROM PATIENTS WITH VAGINAL CANDIDIASIS AND DETECTION OF THEIR ANTIFUNGAL SUSCEPTIBILITIES. In this study we aimed to determine the frequency, species distribution and antifungal susceptibilities of yeasts isolated from vaginal swab specimens. Yeasts were isolated in 20.5% of all vaginal swab specimens that were examined in the Medical Faculty of Selçuk University Microbiology Laboratory. Candida albicans was isolated dominantly from the specimens but nonalbicans Candida species were also determined as causative agents in high proportions. Most of the C. albicans and nonalbicans Candida species were found highly resistant to azole antifungal agents. For this reason, it is unavoidable to apply in- vitro antifungal susceptibility tests in clinical microbiology laboratories. For determining fluconazole resistance, disc diffusion method seems to be a simple and rapid procedure. 37