Klinik mikrobiyoloji laboratuvarında acinobacter subtipleri olarak değerlendirilen nonfermentatif gram negatif bakterilerin API 20 NE sistemi ile tiplendirilmesi ve bazı antimikrobiyal ajanlara duyarlılık durumlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 107801
  2. Yazar: İDİL İKBAL GÖKDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYYAL ROTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
59 7.ÖZET Nonfermentatif Gram negatif bakteriler, doğada yaygın bulunurlar, bitki ve hayvanlar için patojendirler. Yoğun bakım ünitelerindeki entübasyon, kataterizasyon uygulanmış ya da immün sistem yetersizliği olan hastalarda fırsatçı infeksiyonlara neden olurlar. Geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanların yoğun kullanımı, solunum cihazlarının yetersiz dezenfeksiyonu, hastane personelinin el taşıyıcılığı nonfermentatiflerle oluşan nozokomiyal infeksiyonlar için risk faktörleridir. P. aeruginosa klinik örneklerden en sık elde edilen nonfermentatif bakteri olmasına rağmen,diğer nonfermentatif bakteriler de son zamanlarda nozokomiyal infeksiyon etkeni olarak yoğun bakım ünitelerindeki hastalardan sıklıkla soyutlanmaktadır.Alt solunum yolu infeksiyonu, yara infeksiyonları, menenjit, bakteremi ve sepsis bu mikroorganizmalara bağlı sıklıkla görülen infeksiyonlardır. Klinik kullanımı yaygın bazı antimikrobiyallere çoklu direnç geliştirebilmelerinden dolayı, nonfermentatiflerin neden olduğu infeksiyonların tedavisi problemlidir. Çalışmamızda rutinde kullanılan basit biyokimyasal testlerle Acinetobacter spp. olarak değerlendirilen 72 nonfermentatif bakteriyi API 20 NE ticari sistemi ile yeniden tiplendirdik. 41 izolatın Acinetobacter baumannii-calcoaceticus kompleksi, 17 izolatın Burkholderia cepacia, 12 izolatın Chryseomonas luteola 1 izolatın Stenotrophomonas maltophilia olduğunu gördük. Bazı geniş spektrumlu antimikrobiyallerin Acinetobacter spp.' m duyarlılık durumunu mikrodilüsyon yöntemi ile araştırdık. Levofloksasinin bu klinik izolatlar için en etkili antimikrobiyal ajan olduğunu bulduk. Nozokomiyal infeksiyonların tedavisinde sıklıkla kullanılan karbapenem, aminoglikozid ve fJ-laktam / (3-laktamaz inhibitörlerine karşı bakteriyel direnç artışı gözledik60 Sonuçta; Acinetobacter spp., son yıllarda nozokomiyal infeksiyonlarda önemli patojenler olmaya başlamışlardır. Bu mikroorganizmaları doğru tanımlamak ve hastane infeksiyonlarının epidemiyolojisindeki yerini belirlemek için API 20 NE gibi pratik ve hızlı bir metodla rutin olarak tiplendirmenin uygun olacağını düşündük. Acinetobacter spp. arasında çoklu antibiyotik direncinin hızla yayılmasını engellemek için mikrodilüsyon gibi MUC değerlerini veren uygun ve hassas bir yöntemle bu bakterilere antibiyotik duyarlılık testi uygulamayı önermekteyiz
Özet (Çeviri)
6d 8.SUMMARY Nonfermentative Gram- negative bacilli are distributed widely in nature and pathogens for plants and animals.They can cause opportunistic infections in intensive care units with intubated,catheterisaited or immuncompromise patients. Massive therapy with broad spectrum antimicrobials, ineffective disinfection of respiratory equipments or hand carriers in hospitals personal are risk factors for nosocomial infections with nonfermenters. Besides P. aeruginosa which is the most relevant nonfermenter obtained from clinical specimens, other nonfermentative bacteria are being isolated frequently from patients in intensive care units as nosocomial pathogens, recently. Pneumonia, wound infections, urinary tract infections, meningitis, bacteremia and sepsis are frequently observed nosocomial infections due to these microorganisms. Therapy of infections caused by nonfermenters is problematic because of the multiresistance strains against some clinically used antimicrobials. In our study, we retested 72 nonfermenters previously evaluated as Acinetobacter spp. with routinly used simple biochemical tests and identified them with API 20 NE commercial biochemical system. 41 of isolates were Acinetobacter baumannii- calcoaceticus complex, 17 of isolates were Burkholderia cepacia, 12 of isolates were Chryseomonas luteola, and one of isolate was Stenotrophomonas maltophilia. We investigated susceptibility of some broad spectrum antimicrobials for Acinetobacter spp. by microdilution method. We found that levofloxacin is the most active antimicrobial agent for these clinical isolates We observed high level of resistance of karbaphenems, aminoglycosides and piactam/lactamase inhibitors which are commonly used in therapy of nosocomial infections 61In conclusion, in the last decades, nonfermenters other than P. aeruginosa are becoming important pathogens in hospital infections. In order to avoid widespreading of multiple antibiotic resistance in Acinetobacters, we recommended to identify these microorganisms routinly with practical method like API 20 NE and to determinate antimicrobial susceptibility testing of them with a sensitive and appropiate method like microdilution which gives MIC values.