Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi'nde çalışan sağlık, idari, teknik ve yardımcı hizmetler sınıfındaki personelin iş doyumu
Job satisfaction of personals working in health, management, technical and assisstant services in Malatya Turgut Özal Medical Center
- Tez No: 107826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Çalışanların işyerinde verimli çalışmaları ve yaşamdan hoşnut olmaları için, yaptıkları işten doyum sağlamaları gerekir. îş doyumu, kişinin iş deneyimlerinin sonucunda ortaya çıkan olumlu ruh halidir. İş doyumu, işin özellikleriyle, çalışanların istekleri birbirine uyduğu zaman gerçekleşir. Bu kesitsel çalışmada, Turgut Özal Tıp Merkez'inde 2000 yılı içinde çalışan idari, teknik ve yardımcı hizmetler sınıfından 302 personelin iş doyumu düzeyleri ve bunu etkileyebilecek yaş, cinsiyet, medeni durum gibi etmenler incelenmiştir. İş doyumu, Hackman ve Oldham tarafından geliştirilen ve Güler tarafından Türk toplumuna uyarlaması yapılan 14 soruluk Standard anket kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca, sosyodemografık değişkenleri sorgulayan bir anket geliştirilmiş ve katılımcılara uygulanmıştır. Araştırmaya katılanların 215'i (%71.2) erkek, 87'si (% 28.8) kadındır. Araştırmaya katılanların yaşları 18-52 arasında yer almaktadır (aritmetik ortalama 31.4+6.9; ortanca yaş 30 yıldır). Medeni durumları incelendiğinde; 197'si (%65.2) evlidir. Eğitim durumları incelendiğinde; 21 'i (%7.0) okuryazar/ilkokul mezunu, 42'si (%13.9) ortaokul mezunu, 1 13'ü (%37,4) lise mezunu, 126'sı (%41.7) üniversite mezunudur. Araştırmaya katılanların servisteki görev durumları incelendiğinde; 68 'i (%22.5)sağhk personeli, 69'u (%22.8) idari personel, 47'si (%15.6) teknik personel, 1 18'i (%39.1) yardımcı personeldir. Çalışma statüleri incelendiğinde; 168'inin (%55.6) kadrolu, 134'ünün (%44.4) geçici olarak çalıştıkları belirlenmiştir. Araştırmaya katılanların 225 'i (%74.5) sürekli gündüz, 32'si (%10.6) sürekli gece, 45'i (%14.9) nöbet + mesai şeklinde çalışmaktadır. Kişilerin çalışmaya başlama nedenleri incelendiğinde; 139'u (%46.0) kendi isteği ile, 101 'i (%32.4) işsizlik nedeniyle, 62'si (%20.5) diğer nedenlerle (başta ailesinin isteğiyle) şimdiki işini seçmiştir. Tüm deneklerin İş Doyum Ölçeği Toplam Puanı ortalaması 70 üzerinden 41.1±10.7'dir. Bu sonuca göre, personelin iş doyumunun genel olarak orta düzeyde olduğu söylenebilir. En memnuniyetsiz olunan alan ücretler iken, en memnun olunan alan çalışanlarla ilişkilerdir. Bu durum, yapılan çeşitli araştırmaların sonuçlarıyla uyumludur. Erkeklerin iş doyumu ölçeği toplam puan ortalaması kadınlardan istatistiksel olarak daha yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to be more creative at work and be more pleased with, life, It is necessary for workers to be satistied with what work they do. Work satisfaction is a kind of positive mood reflexion which comes out as a result of person's experiences. Work Satisfaction is accumplished only when workers' demands are met with work features. In this uncompleted survey, there has been an investigation on 302 people's age, sex and maritual situation which will affect work satisfaction level, of whom are from managerial, technical and subservent classes, and who have worked at Turgut Özal Medical Center in 2000 year. Work satisfaction which has been improved by Hockman and Oldham, and which has been measured by Güler using a 14-standarded questionaire applied to Turkish community. Morever, she has developed a questionaire questioning changeable socio demography and applied to the participantts. Participants in the survey, 215 ( %71.2) of whom are male (men) and 87 (%28.8) are female (women) 18-52 (arithmaticaly 31.4±6.9; middled age is 30). When considered their maritual situation, 197 (%65.2) of whom are married. When investigated their educational level, 21 (%7.0) of whom are married. When investigated their educational level, 21 (%7.0) of whom are literate/primery school graduated, 42 (%13.9) are secondary school graduated. 113 (% 37.4) are highschool graduated and 126 (41.7) are university graduated. When investigated the position of the participants at service, 68 (%22.5) of whom are nursery personal, 69 (%22.8) of whom are managerial, 47 (%15.6) of whom are technical personal, 118 (%39.1) of whom are asistant personal. When working statue investigated, there has been found out that 168 (%55.6) of whom are permanent, 134 (% 44.4) of whom are temporary, Participants in the servey, 225 (% 174.5) of whon have always been working at daytime, 32 (%10,6) of whom are always at night time, and 45 (%14.9) by turns+standart working period. When investigated the reasons why participants started to work; 139 (%46.0) of whom were on their own decision, 101 (%32.4) of whom were because of current unemployment, and 62 (% 20.5) of whom were for other reasons (mainly becuause of their own family choice) Total work satisfaction level in arithmatical score over 70 is 41.1+10.7 According to the score obtained, it can be said that personal work satisfaction is at the middle levels. While the most dissatisfaction of the field is the amount of payment, the most satisfactory of the field is good relations with working personal. This situation is in accordance with the results of different studies 35The work satisfaction level of in men is higher comparing with women arithmatical total score as statistical (p0.05).