İstanbul Üniversitesi'nde çalışan annelerin bağışıklama konusundaki bilgi, tutum ve davranışları
Approach to immunization displayed by mothers employed in the University of İstanbul: Knowledge and behavioral attitudes
  1. Tez No: 107827
  2. Yazar: KEMALİYE DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUT IRMAK ÖZDEN, PROF. DR. BEDİA AYHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bağışıklama Programının amacı, difteri, tetanoz, kızamık, poliomyelit ve tüberküloz gibi başlıca çocuk hastalıklarından ileri gelen mortalite ve morbiditeyi bağışıklama ile azaltmaktır. Program anne ve çocuklara aşı sağlanmasını teşvik eder, yeni aşılarla ilgili araştırma yapar ve tüm ülkelerde yüksek kalitede aşı sağlanmasını destekler. Koruyucu sağlık hizmetlerilerinden olan bağışıklamadan tüm toplum faydalanır. Aşılama, çocukların aşı ile korunulabilen hastalıklardan sakat kalmasını, ölmesini önleyen ve infeksiyonlardan korunmasını sağlayan en önemli araçtır. Aşılama aynı zamanda, sağlıksız yaşamın doğuracağı sosyal ve ekonomik zararları ortadan kaldırır. Çiçek hastalığında olduğu gibi, bazı hastalıkların yeryüzünden silinmesi de sağlanmış olur. Çalışmamızın amacı, çalıştığımız grubun bağışıklama konusundaki bilgilerini, tutum ve davranışlarını betimleyecek verileri derlerken, aynı zamanda bu grupta bağışıklama konusundaki bilinci yükseltmektir. Sorumluluğun öncelikle annelere düştüğü toplumumuzda, annenin iş hayatına atılması ile çocuklarının bakım ve sosyalleştirilme sorunları ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmada, çalışan annenin eğitim düzeyinin yüksek oluşu, doğum yaşının uygun aralıklar içinde olması, sosyo ekonomik güvencelerinin oluşu, kent yerleşiminin verdiği ulaşım kolaylığı, çocuk sayılarının bakabilecekleri kadar olması, çocuklarını aşıyla korunulabilen hastalıklardan koruyabilmek için düzenli kontrole götürmeleri, bağışıklama ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını etkileyen olumlu nedenler olmuştur. Çalışmamızda, HBV enfeksiyonu açısından orta derecede endemik bölge olan ülkemizde sağlık çalışanlarında bile, hepatit B enfeksiyonuna karsı 98aşılama bilincinin yeterince gelişmediğini, sağlık çalışanlarının kendilerinin aşılanmadığını görmekteyiz. Oysa, ülkemizde hepatit B ile karşılaşma oranı %20 ile %70 arasında değişmektedir, öte yandan, neonatal tetanoz enfeksiyonun önlenmesinde çok önemli olan tetanoz aşılamasının, gebelikte gereğince yapılmadığı ve erişkin yaşlarda yapılması gereken rapel dozlarının da eksik yapıldığı görülmüştür. Çocuk ölümlerinde çok önemli yeri olan kızamık enfeksiyonuna karsı yapılan asının birinci dozunun yeterince uvoulandıâı ama, ikinci dozunun ancak yarısına uygulandığını görmekteyiz. Difteri, tetanoz, boğmaca, poliomyelit, BCG, hepatit B, Haemophilus influenza tip B aşılarının düzenli yaptırıldığı, (su çiçeği, hepatit A) aşılarının henüz rutin programda olmadığı, bireysel olarak az sayıda yapıldığı anlaşılmıştır. Dileğimiz, yüksek düzeyde koruyuculuk sağlayan, tek doz olarak uygulanan, süper aşıların gereken her hastalık için geliştirilmesi ve ülkemizde tüm çocukların eksiksiz aşılanması, bir çok ülkede olduğu gibi, poliomyelit gibi bazı hastalıkların kontrol altına alınması ve çiçek hastalığı örneğinde olduğu gibi eradike edilmesidir. Geliştirilmiş (Global) Bağişiklama Programında, aşılama hizmetlerinin yanı sıra, soğuk zincirin devamlılığının sağlanması, hastalık takibi, eğitim,. kavıt. bildirim, ihbar sisteminin ivi çalışması, denetim, sektörler arası işbirliği ve toplumun katılımının sağlanması programın başarılı olmasında son derece önemlidir. 99
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the immunization program is to decrease the mortality and morbidity of children by immunization against diphteria, tetanus, measles, poliomyelitis and tuberculosis. The program encourages the availability of vaccines to mothers and children, makes research on new vaccines and supports availability of high quality vaccines in all countries. All the society benefits from immunization, which is a part of protective health care. Immunization is the most important way of protecting children from being crippled or dying because of infection, and preventing infections. Immunization also prevents the social and economic hazards of an unhealthy life. The eradication of diseases like small pox may also be possible. The aim of our study is, provide data about the level of knowledge and behaviour of our study group on immunization and, at the same time to raise the awareness about immunization in this group. increasing outdoor employment of women who are predominantly busy whit care and control of children in the Turkish society, is associated whit problems of caretaking. In this study, high level of education of the mother, proper age of birth, formation of socioeconomic guarantees easy travelling facilitiesof city, life, the number of children making proper care possible, taking children to routine controls to protect them from vaccine preventable diseases have been the positive factors effecting their manner and behaviour. In our study, we have seen that awareness about the importance of vaccination against hepatitis B virus has not developed enough even in health care workers, and they are not being vaccinated. The frequency of encountering hepatitis B in Turkey is 20-70%. Tetanus vaccination which is 100very important in availability preventing neonatal tetanus is not performed properly in pregnancy and the booster doses in adults is not fully made. The vaccination against measles which has an important, place in preventing child deaths is performed in satisfactory numbers for the first dose, but the second dose is being applied only to half of people. The diptheria, tetanus, pertusis, poliomyelitis, BCG, hepatitis B, Haemophilus influenzae type B vaccinations are performed properly. Varicella and hepatitis A vaccines do not take place in the routine immunization schedule and applied only on a small number of people. We hope that the future development of highly protective, single dose super complete vaccines against every single disease and vaccination of children in our country will make possible the control of all diseases and in the long run, the eradication of these as in the case of small pox. Besides vaccination procedures, presence of ininterrupted cold chain, surveillance of diseases, education, recording, reporting, inspection, cooperation between sectors and participation of all members of the society are very important for the success of the G.i Program. 101