Siyanüre maruz kalan altın yapım yerlerinde çalışanlarda plazma ve idrarda spektrofotometrik yöntemle tiyosiyanat tayini
- Tez No: 107880
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
43 VI. ÖZET Bu spektrofotometrik çalışmada Aldridge metodu kullanılarak bir siyanür metaboliti olan tiyosiyanat analiz elde edilmiştir. O nedenle, bu çalışma ekonomik ve çok pratik tarzda tamamlana bilmiş ancak, bütün bunlara rağmen her anlamda çok geniş kapsamlı istatistiksel bilgiler elde edile bilmiştir. Kronik olarak siyanüre maruz kalan 30 altın işleyen kişiden oluşan bir grubun plazma ve idrar tiyosiyanat yoğunlukları ölçülmüş ve bunlar 20 kişilik sigara içmeyen bir kontrol grubunun değerler ile karşılaştırılmıştır: 30 kişilik siyanüre maruz kalan işçilerden elde edilen tiyosiyanat düzeyleri oldukça kaygı verici bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
44 VII. SUMMARY Thiocyanate, a metabolite of Cyanide, was analysed in this spectrophotometry study by using the ALRIDGE-Method. Therefore, this study could be completed in an economical and very practical manner ; but by all means could provide a very comprehensive coverage of informational statistics. Plasma/urine thiocyanate concentrations of a group of 30 gold-smith workers, who chorinacally exposed to cyanide, have been measured and compared them with those of the control group of 20 non-smokers : The achieved results of thiocyanate-levels related to the group of 30 workers were significantly concerned.