Televizyon haberciliğinde etik dışı yayınlar
- Tez No: 107890
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. JALE BAFRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, İletişim Bilimleri, Forensic Medicine, Communication Sciences
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışmada, haber almanın kişisel ve toplumsal bir hak oluşundan yola çıkılmış ve özellikle tecimsel kanalların, televizyon haberciliğinde çok sayıda etik dışı yayın yaptığını ortaya koyabilmek için haberin hem üretim hem tüketim süreci incelenmiştir. Haberin üretim sürecinde, editörler yönetimindeki haber merkezleri, tüketim sürecinde ise %97'si televizyon izleyen tüm toplum kesimi vardır. Her iki taraftan da gerçeğe en yakın bilgileri almak için anket yapma zorunluluğu açıktır. Ancak mevcut imkanlar ve daha önce büyük kurumların yaptığı yurt çapındaki kamuoyu araştırmaları dikkate alınarak anket tercihi, haber editörleri yönünde kullanılmıştır. Bu araştırma, diğer uzman görüşleriyle de zenginleştirilmiş ve şu sonuçlara ulaşılmıştır. TV haberciliğindeki etik dışı yayınlar, bireyin ve toplumun haber alma hakkını gasp ediyor ve ruh sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle haber alma hakkının, rating ve kar güdülerine karşı korunabilmesi için RTÜK benzeri bir kuruluşa ihtiyaç vardır. Etik dışı yayınların önlenmesi için her şeyden önemlisi, haberi üreten ve tüketen tarafların eğitimli ve bilinçli olması gerekmektedir. Ancak bu takdirde medya tarafında bir oto kontrol, tüketiciler olan toplum tarafında da seçicilik oluşabilecektir. Böylece, kişisel ve kamusal kökenli haber alma hakkı korunurken, haber şebekeleri de kaliteli hizmet verme temelinde kurumsallaşacaklardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this stud>'. based on getting informed is a personal and social right concept. both production and consumption process of news in order to emphasize Unethical Broadcasting in TV News have been examined. In the news production process, there are news departments managed by editors; in the consumption process there is public whose 97% is watching TV. It is known that making a survey is a must in order to get true information from both sides. But. news editors are preferred in this survey because of limited possibilities, besides, various surveys of big companies have taken into consideration. This research have also been supported by other experted ideas and came into conclusion the following: Unethical broadcasting in TV news, is extorting the individual's and public's right of getting informed and affecting public's psychological health negatively. For this reason, an organization like RTÜK is needed in order to protect the right of getting informed against the aim of rating and profit. The most important thing is: both sides, producer and consumer, must be welleducated and conscious in order to stop unethical broadcasting. Therefore, there can be a selfcontrol in media and eligibility in public So. the right of getting informed related to personal and public origin is being protected and news nets are going to institutionalize based on high quality serving