Ölüm cezalarının hukuksal açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 107900
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. JALE BAFRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
177 KISA ÖZET Yaşama Hakkı, temel hak ve özgürlüklerin varlık koşuludur. Bu hak ile ölüm cezasının bağdaşıp bağdaşmayacağı sorusu her toplum ve zaman biriminde farklı cevaplanmıştır. Tarihte ilk yazılı metin olarak bilinen“Babil Kanunlart”nda M.Ö. 2000 yıllarında ölüm cezasına rastlanılmaktadır. Tarihsel süreç içerisinde sıkça uygulanan bu ceza Aydınlanma Çağı dönemine kadar felsefî açıdan tartışma konusu olmamıştır, ilk kez Aydınlanma Çağı'nda Beccaria'nın 1764 yılında yayımladığı“Suçlar ve Cezalar”adlı eserinde ölüm cezası eleştirilmiştir. Beccaria 'nın etkisi ile ölüm cezası bu dönemde ciddi biçimde tartışılmış ve pek çok ülke hukukunda ölüm cezasının kaldırıldığı görülmüştür. ölüm cezasının önlenmesi ve sonuçta kaldırılması konusundaki belirgin uluslararası çabalar İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra görülmektedir. Ölüm cezası Batı Avrupa'da her yerde, eski doğu bloğu devletlerinde çoğu yerde kaldırılmıştır. Afrika'da son zamanlarda gözle görülür kaldırma girişimleri görülmekle birlikte Afrika, Asya ve İslam ülkelerinin bir çoğunda ölüm cezaları sıkça uygulanmaktadır. Amerika kıtasında Şili, Küba, Guetamala ve ABD dışında tüm ülkeler ölüm cezasını yasalarından kaldırmıştır. ABD ölüm cezasını ciddi bir kararlılıkla uygulamakta ve savunmaktadır. Türkiye Cumhuriyetin'de ölüm cezası Anayasalarımızda ve yasalarımızda varlığını korumuştur. Bugün mevzuatımızda TCK'da 13 madde, Askeri Ceza Yasası'nda 26 madde, kaçakçılığın men ve takibine dair yasa ile Orman yasasında birer madde olmak üzere ölüm cezası varlığını korumaktadır. Ancak 1984 yılından itibaren infaz yapılmamaktadır. İnfaz yapılmamasına rağmen Türkiye'nin bu durumu özellikle suçluların iadesi gibi hassas uluslararası konularda sorun yaratmakta ve yasalarında ölüm cezası bulunmayan ülkelere yapılan iade taleplerinin reddedildiği görülmektedir. Türkiye'de son zamanlarda bu cezanın kaldırılmasına yönelik hukukçular, akademisyenler, yazarlar ve bilim adamları ile hükümet temsilcilerinin yaptığı çalışmalar göze çarpmaktadır. TCK, 1997 ve 2000 tasarılarında, ölüm cezası kaldırılarak yerine ağırlaştırılmış müebbet hapis getirilmiştir. Ölüm cezası uluslararası protokollere paralel olarak ülkemizde barış zamanları için öncelikle siyasi suçlar ve daha sonra adi suçlar bakımından tamamen kaldırılmalı, savaş ve yakın savaş tehlikesi halleri ile terör suçlarında ise bir ilaç olarak saklı tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
178 SUMMARY Surviving right is the condition of fundamental and freedom. With this right whether the death penalty is suitable or not has been answered to this question differently in different society and time. The Babylon low which is known the first written text in tihe history B.C.2000 the death penalty is seen, with the historic period until the enlightening era is often applied to this death penalty, hadn't been critical subject in the wiew of philosophy. Tn 1764 the Beccaria's first published book which is named“faults and punishment”the death penalty had been criticized. In this period under the effect of Beccaria the death penalty seriously discussed and in most countries low, this penalty had been abolished. At the end of the second world war different international offords had been. Seen to have been abolishad the death penalty from being in force. The death penalty had been abolisherd in many countries. Suchas the countries in west europe and the most countries in previous east block. The death penalty are often applied recently in Africa, Asia and in most of the Islam Countries. Aport from USA Chile, Cuba, Guatamela the autre countries in the world is abolished. USA has been applying the death penalty, and defend it seriously. In the Turkish republic. In owr constitution the death penalty has kept its existence including 26 items with the military punishment luw, concerning, banning, smupling and following with the forest low item; totally 41 items are existed in our lows. Despite these lows from 1984 on execution hasn't been applied. This condition couses negative results in the countries which have no death penalty in their lows like refusing the demand of the returning guilties. In the recent years in Turkey there are lots of affords on the abolition of death penalty. Between 1997 and 2000 the project of death penalty Turkish Penalty Law brought perpetual hardened punishment in place of the death penalty. The death penalty must be abolished regarding international protokols, for peace time, including political faults and simple faults. The death penalty must be kept as precaution in the war time, in the danger of war and in terror crime.