Hukuki açıdan aile içi şiddet olgusu
  1. Tez No: 107901
  2. Yazar: YAKUP YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI, PROF.DR. M. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
89 7.ÖZET Bu araştırma, genelinde“aile içi şiddet”olgusunu, özelinde ise kadına ve çocuğa yönelik aile içi şiddeti araştırmak ve aile içi şiddetin önlenmesine katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Tezimizde kadına ve çocuğa yönelik aile içi şiddet“Ailenin Korunmasına Dair”4320 Sayılı kanun açısından da ele alınmakta olup; bu amaçla, İstanbul Sulh Hukuk Mahkemelerine gerek Cumhuriyet Savcılığı tarafından, gerekse şiddet mağdurları tarafından.yapılan başvurular incelenmiş bulunmaktadır. Tedbir istemli başvurulara ilişkin yaptığımız dosya incelemesinde toplam başvurunun - yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde - 100 olduğu ve bunların 92' sinde tedbir kararı verildiği, 8 başvurunun da çeşitli sebeplerle reddedildiği görülmektedir. Tedbir istemi, 94 dosyada Cumhuriyet Savcılığınca, 6 dosyada ise şiddete maruz kalan kişilerce yapılmış olduğu görülmekte olup; buda bize, toplum tarafından yasanın yeterince bilinmediğini göstermektedir. Şiddet uygulayanların %89'nun koca (baba), şiddet mağdurlarının %90'mın kadın (anne) olduğu görülmektedir. Şiddete maruz kalan çocukların azlığı (%13) ise dikkat çekicidir. Şiddet uygulayanların %45'ini, şiddete maruz kalanların %44'ünü lise ve üniversite mezunları oluşturmaktadır. Şiddet uygulayanların %93'ünün herhangi bir işte çalıştığı ve %38'inin şiddet uyguladığı sırada şiddetine alkolün de eşlik ettiği ve 69 başvuruda ise mağdurların adli rapor aldıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY This research was conducted in order to contribute to the prevention of domestic violence and to study the concept of domestic violence in general and the violence against women and children in the family specifically. In our thesis, the violence against women and children is studied from the point of Law No.4320 on the protection of family. For this purpose, complaints made to Istanbul Civil Court of Peace by violence victims and by office of the director of public prosecution were examined. As a result of our examination conducted through the files regarding prevention of violence, it was observed that the total number of files within two years since the law went into force was one hundred, ninety two of which were accepted and eight of which were rejected due to the various reasons. Of the total demand for the prevention of domestic violence, ninety four percent was made by the Office of the Director of Public Prosecution and six percent was made by victims of domestic violence, which show us that the law is not known enough by the society. Of the eighty nine percent of those who perpetrated violence was husbands (fathers) and of the ninety percent of the victims was wives (mothers). Besides, it is noteworthy that the child victims of domestic violence is as low as thirteen percent. Forty five percent of the perpetrators of the violence and forty four percent of violence victims are high school and university graduated people. It was seen that of the ninety three percent of the perpetrator of violence was working and of the thirty eight percent of the perpetrator of violence was drunk during the violence and of the sixty-nine percent of victims was given medical report.