İstanbul bölgesinde kolluk güçlerine yansıyan cinsel saldırı olgularının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 107905
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
51 vn. ÖZET Bu çalışma, kolluk güçlerine yansıyan cinsel saldın olgularındaki, olay, mağdur ve saldırgan profilini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu konuda daha önceden yapılan çalışmalar, suç mağdurunun muayene için gönderildiği sağlık kuruluşlarında veya yargılaması yapılan olayların adliyedeki dosyalarından faydalanılarak yapılmıştır. Ancak kolluk güçlerine başvuran her cinsel suç mağduru zamanında sağlık kurumuna gönderilmediği veya şiddetten vazgeçme gibi nedenlerle her saldın olayının yargılanmasının yapılmadığı düşünüldüğünde böyle bir çalışmayla, bu konuda yapılan diğer çalışmalara tamamlayıcı veya destekleyici unsurlar belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada İstanbul bölgesinde işlenen 87 ırza geçme, 34 ırza tasaddi ve 49 sarkıntılık suçu, konu ile ilgili müracaatın yapıldığı polis karakollarından elde edilerek istatistik çalışması yapılmıştır. Cinsel saldırı suçu mağdur yaş aralığının 3-77 olduğu, saldırgan ortalama yaşmın 27-12 olup, saldırganların tamamının erkek olduğu, saldırgan ve mağdurun her ikisinin yaklaşık 3/4' ünün ortaokul ve daha düşük eğitim düzeyine sahip olduğu, yakınlık itibariyle bu çalışmada saldırganların yaklaşık yansının yabancı olduğu, saldın esnasında alkol kullanmış olanların tüm saldırganların % 25' inin teşkil ettiği, saldırıların % 60-70 oranında saldırgan veya mağdura ait ev veya iş yerinde gerçekleştiği, saldırıların % 10'unda silah kullanıldığı, salduıya uğrayan mağdurların ilk muayenelerinin ırza geçme suçunda % 43 'ünün en yakın sağlık kuruluşunda yapıldığı tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında konu ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar karşılaştırmalı tartışılmıştır. Kolluk güçlerinin kendilerine intikal eden cinsel suçlarla ilgili daha önceden hazırlanıp mevcut olan bir form dahilinde hareket etmeleri, kolluk güçlerinin cinsel suçlara yaklaşımlanndaki eksikliği büyük oranda bertaraf edecektir.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY This study was done in order to determine the profile of the victim and the person who makes the assault in the sexual assaults which are reflected to Police. The previous researchs Were done with the help of the related files either from the law-courts where the trials took place or from the health institutions where the victim was sent to be examined. But when it is thought that the sexual assaults not every victim who applied police was sent to a health institution in time or gave up complaining, with this kind of project, it was tried to determine the points to complete or support the other project, the statistics showing the data of 87 rape, 34 attempted rape, and 49 molestation crimes in İstanbul region; was able to be done with the help of the related applications done to the police stations. The following items were found: the victim ages varied between 3-77 in sexual assault, the average age of offender is 27,12 and the offenders were male, the 3A of the victims and offenders were either secondary school graduates or lower educated, nearly half of the offenders didn't knew their victims in advance, 60-70 % of assaults occured in places belongs to victim or offender, offenders used gun in 10 % of assaults, during the crime 25 %of them bad alcohol arid the first examine of the 43 %ofthe victims were done in the nearest health institutions. With the help of the datas gained, the previous researchs were discussed comparingly. To use a form which prepared before will deminish the lack of police in approaching to sexual assaults.