Madde bağımlılığında intihar eğiliminin değerlendirilmesi
- Tez No: 107904
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
65 ÖZET Çalışmamız, madde bağımlılığında intihar eğiliminin değerlendirilmesi, amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla; Balıklı Rum Hastanesi Bağımlılık Tedavi Kliniğine başvuran alkol dışı madde kullanımı olan 100 bağımlı kişi ile görüşülmüştür. Kontrol grubu 100 kişi olup, bu vakalarla yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş herhangi bir yasa dışı madde kullanımı olmayan, kötüye kullanım ve bağımlılık derecesinde alkol kullanımı olmayan olgular alınmıştır. Değişik kaynaklardan yararlanılarak oluşturulmuş; çeşitli sosyo-demografîk özelliklerin, madde kullanımı ile ilgili özelliklerin, intihar düşünce, plan ve girişim özelliklerinin, ruhsal durumun irdelendiği kişisel bilgi soru formu, Beck umutsuzluk ölçeği ve Beck depresyon envanteri kullanılmıştır. Madde bağımlılarının bulunduğu grupta, kendine fiziksel zarar verme davranışı oram, kontrol grubuna göre anlamlı biçimde yüksek bulunmuştur. Madde bağımlılarının bulunduğu çalışma grubunda, intihar etmeyi düşünme oranı, kontrol grubuna göre anlamlı biçimde yüksek saptanmıştır. Madde bağımlılarının bulunduğu çalışma grubunda intihan planlama oranı, kontrol grubuna göre anlamlı biçimde yüksek saptanmıştır. Madde bağımlılarının, kontrol grubuna göre intihar girişimleri oram anlamlı biçimde yüksek saptanmıştır. Madde bağımlısı bekar olanlar, çocuğu olmayanlar, bakmakla yükümlü oldukları kimse olamayanlar, çocuklukta küçük düşürücü davranışa maruz kalanlar intihan daha fazla düşünmüşlerdir. 20-25 yaş grubu, İstanbul doğumlular, bekar, dul olanlar, çocuklukta küçük düşürücü davranışa maruz kalanların intihar planı yapma oranlan yüksek saptanmıştır. Kadınlar, 20-25 yaş grubu, çocuğu olmayanlar, bakmak zorunda olduklan kimse olmayanlar, çocuklukta dövülme ve küçük düşürücü davranışa maruz kalanlar, kendilerini etkileyen bir olay yaşayanlar, damar yolu ile madde kullananlar daha âzla intihar girişiminde bulunmuşlardır.66 Madde bağımlısı intihar düşüncesi olanlardajntinar planı yapanlarda, dana önce intihar girişimi olanlarda depresyon, umutsuzluk düzeyleri kontrol grubundakilere göre daha yüksektir. Madde bağımlılarında ve kontrol grubunda, en sık kullanılan intihar girişim yönteminin yüksek doz ilaç alımı olduğu saptanmıştır. Madde bağımlısı olan olguların %55'inin kendine zarar verdiği, %70'inin intihar etmeyi düşündüğü. %68'inin intihan planladığı ve %27'sinin daha önce intihar girişimi olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına dayanarak, anne babaların çocuklarına karşı olan davranışlarında daha dikkatli olmaları duygusal ve fiziksel cezalardan uzak durmaları, tedbirli ve destekleyici olmalarının önemi ortaya çıkmıştır. Psikiyatrik başvurularda da özellikle madde bağımlısı, kendine zarar verici davranış, intihar girişimi öyküsü olan, depresyon, umutsuzluk düzeyleri yüksek olan kişilerin intihar eğilimi yönünden riskli olarak değerlendirilmesi önemlidir. Madde bağımlılığı tedavisinde, bağımlılık tedavisinin yam sua, problem çözme ve baş etme becerilerinin, boş zamanlarım değerlendirmede alternatif üretebilme becerisinin geliştirilmesinin intihar girişimini önlemede etkili olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY This study is made to evaluate the suicide tendency by drug dependency. For this reason interviews with hundred (100) drug abusers - excluding alchohol - have been made who applied to Balikli Rum Hospital Abuse Treatment Clinic.fcase group) On the other hand as a comparison basis a control group of another hundred (100) subjects has been taken which consists of persons who have no dependency of any illegal drug and/or alchohol. Methodes for this comparative evaluation were: - a personal informative questionnaire obtained by different technical sources investigating the characteristics of“drug dependency”,of“idea-planning-and attempt of suicide”and of“psychological status”- Beck desperation scale - Beck depression inventory Following characteristics of the case group have considerably high values in comparison to the ones of the control group : - behavior of self-harm - idea-planning-and attempt of suicide case group subjects : -the“idea of suicide”is basically observed by the ones who are single,childless, having noone to be responsible of and who were exposed to emotional abuse during childhood68 -the“planning of suicide”is basically observed by the ones who were 20-25 years of age.born in Istanbul,single,widowed and exposed to emotional abuse during childhood -the“attempt of suicide”is basically observed by the ones who were female,20-25 years of age,childless,having noone to be responsible of exposed to emotional and physical abuse during childhood,exposed to an impressive experience in the past,and who are injecting drugs Depression and desperation levels by drug abusers having the“idea and planning of suicide”and who already had“attempts of suicide”are considerably higher than by the ones in the“control group”. For the mostly used methode of suicide attempt by drug abusers and by the control group as well, it's been observed that they take overdose drugs.Further observations regarding drug abusers are that they harm themselves by 55%,have the idea of suicide by 70%,plan the suicide by 68% and had already attempted suicide by 27%. Based on this study's results the importance of the fact that parents have to be more careful in behavioral attitudes,have to avoid emotional and physical punishments,have to be precautional and supporting in regard to their children is very clear. On the other hand by the psychiatrical applications it should be taken into consideration that people ; who are drug abusers,have self-harm behaviors,already attempted suicide,have high depression and desperation levels,should be considered as“risky”in regard of suicide tendency. To prevent the“attempt of suicide”during the drug abuse treatment,we think that beside the treatment itself it would be effective also to develope the person's abilities of problem handling and finding alternative occupations for leisure-times.