Sydenham koresi: SPECT, MR ve EEG çalışmaları
- Tez No: 107956
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT ORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
7. ÖZET SPECT tıpta kullanıma yeni girmiş bir sinir sistemi görüntüleme tekniği olup anatomik yapılardan çok fonksiyonel bir bilgi sağlamaktadır. Sydenham koreli (SK) hastalar hastalığın akut ve iyileşme dönemlerinde EEG, MR ve SPECT çalışması ile değerlendirildi. Selçuk Üniversitesi Tıp fakültesi, Pediatrik kardiyoloji ve nöroloji polikliniklerinde 1999- 2000 yıllarında SK tanısı ile takip edilen 18 hasta çocuk incelendi. Vakaların 13'ü kız, 5 'i erkekti (kız/erkek oranı 2,6 idi). 17 vakada yapılan SPECT çalışmasında bilateral bazal ganglion ve talamusun“count/pixel”(c/p) değerlerinin korteks ve serebellumun c/p değerlerine oranında SK'li hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı bir yükseklik bulundu. Ancak korenin klinik lokalizasyonuna göre sağ ile sol taraf değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı. 17 vakanın 4'üne 6 ay- 1 yıl sonra yapılan kontrol SPECT çalışmasında 3 vakada c/p değerlerinde anlamlı bir düşüş gözlendi. EEG' de korenin akut döneminde 18 hastanın 9'unda (%50) anormal bulgular tespit edildi. EEG anormallikleri hastanın 5 'inde 4-7 Hz paroksismal keskin ve yavaş dalgalar, 3 'ünde sürekli ve düzensiz 3-4 Hz yavaş dalga aktivitesi, Finde alfa amplitüd asimetrisi şeklinde idi. Bu anormallikler 8 hastada pariyeto- oksipital yerleşimli idi. 5 hasta ise lateralizasyon bulgusu veriyordu. Akut dönemden 6 ay- 1 yıl sonra çekilen kontrol EEG'lerinde 9 vakanın 3 'ünde EEG bulgularının değişmediği, 5 vakada ise düzelme olduğu görüldü. Beyin MR çekimi 13 vakada yapılabildi. Elde edilen görüntülerde bazal ganglion ve talamusta bir patolojiye rastlanmadı. Yalnızca 3 vakada normalin bir varyantı olarak kabul edilen Virchow-Robin aralığında genişleme görüldü. Sonuç olarak SK tanısı koymada EEG ve MR bulgularının çok fazla bir değeri olmamakla birlikte, beyin SPECT çalışmasının akut dönemde hipermetabolizma bulgusu vererek, SK'nin tanısında ve diğer köre nedenlerinden ayırımında bize yol gösterici olabileceği, ayrıca semptomatik dönemle iyileşme dönemi arasında anlamlı bir fark olduğu için hastalığın takibinde ve rekürrenslerde tanının doğrulanmasında da fikir verebileceği sonucuna varıldı. 44
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY SPECT is a recently used neurological imaging technique that gives information about functions rather than anatomic structures. Sydenham chorea (SC) patients are evaluated by the help of EEG, MRI, and SPECT at acute and recovery phases of the disease. In our study, 18 children with SC referred from 1999 to 2000 to the outpatient service of the Pediatric cardiology and neurology Units of medical faculty of Selçuk University. 13 patients were female, 5 were male. Female/male ratio was 2,6. In SPECT study that was performed to 17 of the patients, the ratio of bilateral basal ganglia and thalamus“count/pixel”(c/p) values versus cortex and cerebellum c/p values were significantly high in the SC group than the controls. However according to the clinical location of chorea any significant difference was found between the right and the left side values. 6 months- 1 year later, control SPECT studies were performed to 4 of the 17 cases and 3 of them showed significant decrease in c/p values. At the acute phase 9 of the 18 patients (50%) had abnormal findings in the EEG studies. EEG abnormalities were 4-7 Hz paroxysmal sharp and slow waves in 5, continuous and irregular waves in 3, alpha amplitude asymmetry in 1 patient. These abnormalities were located parieto-occipitally in 8 patients. 5 patients had lateralization signs. At the control EEG' s which were evaluated 6 months - 1 year after acute phase, 3 of the 9 case had no change, 5 of them showed improvement. Brain MR was performed to only 13 patients and no pathology was found at the basal ganglia and thalamus but only a variant of normal that is known as widening of Virchow-Robin space was seen in 3 patients. Therefore we concluded that to diagnose SC, EEG and MRI findings are not much valuable, but SPECT study gives information at the acute phase by hypermetabolism signs and helps us to make differential diagnosis of the other chorea causes and because of the significant difference between the symptomatic and recovery phases it helps us also to follow the disease course and sense the recurrences correctly. 45