Akut ve kronik idiopatik trombositopenik purpuralı çocuklarda megakaryosit apoptozu
Investigation of megakaryocytes apoptosis in children with acute and chronic idiopathic thrombocytopenic
  1. Tez No: 107957
  2. Yazar: CANAN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46736
Özet
Idiopatik trombositopenik purpura (primer immün trombositopenik purpura, ITP); çocukluk yaş grubunda akut trombositopeninin en sık nedenlerinden biridir. ITP'de trombositopeninin bilinen sebebi trombositlerin erken yıkılmasıdır. Trombosit yüzeyine karşı otoantikor oluşumu, bu otoantikorlarla kaplı trombositlerin retiküloendotelyal sistem (RES)'in makrofajları üzerindeki Fc reseptörleri (FcRs) tarafından tanınması ve fagositoz ile ortamdan uzaklaştırılması ITP'nin bilinen temel fizyopatolojisidir. Ancak ITP'li hastaların en az %20'sinde halen anti-trombosit antikorlar tespit edilememektedir. Bu durum fizyopatolojide başka mekanizmalar olduğunu düşündürmekte ve muhtemel mekanizmaları aydınlatmak için çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Son yıllarda ITP'de kemik iliği çalışmalarında ineffektif megakaryopoezis ve megakaryositlerin maturasyon duraklaması olduğu dikkat çekmiştir. Bu çalışmada akut ve kronik ITP'li çocukların kemik iliği örneklerinde megakaryosit apoptozunun ITP patogenezindeki rolünün araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 1 Eylül 2000- 1 Ağustos 2001 tarihleri arasında, 1-16 yaşlarında 15 akut ITP, 10 kronik ITP ve 10 skolyozlu ancak diğer yönlerden sağlıklı çocuk dahil edildi. Hastaların öykü, fizik muayene ve periferik kan bulguları kaydedildi. Tüm vakalarda kemik iliği örneğinden CD61+ manyetik microbead'lar kullanılarak megakaryosit izolasyonu yapıldı. TÜNEL metodu ile megakaryosit apoptozu çalışıldı. Sonuç olarak; çalışmamızda kronik ITP'li hastaların megakaryosit apoptoz oranlarının akut ITP'li olgulara göre belirgin düşük olduğu görüldü (p=0.030) ve kronik ve akut ITP'nin patogenezlerinin farklı olabileceği düşünüldü. Bu konuda daha fazla hasta populasyonunu kapsayan ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın ışığında çocukluk çağındaki kronik ITP'li hastalarda niçin megakaryosit apoptozunun azaldığı ileri çalışmalarla araştırılmalı ve kronik ITP patogenezi daha iyi aydınlatılmalıdır. 50
Özet (Çeviri)
Idiopathic thrombocytopenic purpura (ITP) is one of the most frequent causes of thrombocytopenia in children. The cause of thrombocytopenia in ITP is the premature destruction of platelets. The widely accepted essential pathophysiological mechanism for ITP is the development of autoantibodies directed against the platelet surface. These antibody-coated circulating platelets are then recognised by the Fc receptor on the splenic macrophages which ingest and destroy them. However, with the available technological methods, anti-platelet antibodies remain undetermined at least for the 20% of ITP cases. Therefore, different mechanisms may play a role in the pathophysiology of ITP. Several studies have been performed with an aim to search the possible mechanisms. Recently, bone marrow studies in patients with ITP demonstrated ineffective megakaryopoiesis and arrest of maturation in megakaryocytes. The aim of this study was to investigate megakaryocyte apoptosis in bone marrow of children with acute and chronic ITP and the role of apoptosis in ITP pathophysiology. This study was performed between September 1, 2000 and August 1, 2001, Fifteen children with acute ITP and 10 children with chronic ITP were included. Ten children with skolyosis who have been healthy otherwise were studied to serve as a control group. Medical histories, physical examination findings and periferic blood findings of patients were recorded. In all children, megakaryocytes were isolated from bone marrow samples using CD61+ magnetic beads and megakaryocyte apoptosis was studied with TUNEL method. In our study, the ratio of megakaryocyte apoptosis in patients with chronic ITP was significantly lower than the cases with acute ITP (p=0.030). This result suggested that the pathogenic mechanism for acute and chronic ITP may be different. Further studies with a larger patient population should be performed to determine the reason for decreased megakaryocyte apoptosis in pediatric patients with chronic ITP. These future studies may also help to clarify the pathogenic mechanisms for the development of chronic ITP. 51