Folikül sıvısındaki 'Heat Shock Protein 60' varlığının ve serumdaki antiklamidyal antikorların standart in vitro fertilizasyon ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu üzerine etkisi
The Effects of antichlamydial antibodies in sera and follicular fluid and HSP 60 in follicular fluid on classical in vitro fertilization and intracytoplasmic sperm injection
  1. Tez No: 107974
  2. Yazar: MEHMET ÖZHAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
S. ÖZET Acıbadem Sağlık Grubu Üreme Sağlığı Merkezi'ne infertilite şikayeti ile başvuran, yaşları 40'ın, serum FSH düzeyleri 1Qpg/mPnin altında olan 92 olgu araştırma kapsamına alınmıştır. IVF/ICSI uygulanan bu olgularda C. trachomatis enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan hsp 60 ekspresyonunun; oosit ve embriyo kalitesi üzerine olan etkisinin incelenmesi, gebelik ve implantasyon oranlarını değiştirip değiştirmediğinin belirlenmesi ve tubal infertilite ile olan bağıntının araştırılması amaçlanmıştır. Yumurta toplama günü olgularda elde edilen serum ve folikül sıvısında, MOMP Ig G, Ig A ve rLPS Ig G ve A ile folikül sıvısında hsp 60 pozitifliği araştırılmıştır. Aynı zamanda oositlerin ve IVF/ICSI tedavisi sonucunda elde edilen embriyoların morfolojileri skorlanarak kaydedilmişdir. Embriyo transfer işleminden 12 ve 15 gün sonra kanda yapılan (3-HCG analizi ile gebelik oluşup oluşmadığı araştırılmıştır. Serum ve folikül sıvısında antiklamidiyal antikoru pozitif olan olgularda tubal faktör infertilitesi nedeni ile IVF/ICSI tedavisi daha çok planlanmıştır (p0,05). Oositlerin morfolojisi incelendiğinde ise, serum antiklamidiyal antikoru pozitif olan grupta normal görünümlü oosit sayısı daha az, koyu granüllü oosit sayısı ise daha fazla bulunmuştur (p0,05). Serum antiklamidiyal antikorları ile embriyoların kaliteleri arasındaki ilişki irdelendiğinde; A ve B grade embriyo elde etme oranı, antikoru pozitif olan olgularda negatif olanlara göre daha az, C ve D grade embriyo elde etme oranı ise daha fazla olarak bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Chlamydia trachomatis can persist in the female upper genital tract and cause an infection associated with adverse fertility outcome. The purpose of the present study was firstly to examine the influence of hsp 60 expression related with Chlamydial infection on the quality of oocytes and embryos, secondly on the pregnancy and implantation rates and finally to analyse the correlation between infection and tubal infertility. A total of 92 infertile women, younger than 40 years old, and whose sera FSH level is less than 10pg/ml, undergoing a cycle of IVF/ICSI at Acıbadem Hospital, Center for Reproductive Medicine, participated in this study. Sera and follicular fluid were collected on the day of ovum pick-up and were assayed for immunoglobulin (lg)G and IgA antibodies to two C. trachomatis antigens, MOMP and rLPS fragment and the expression of human hsp 60 in follicular fluid was determined. Additionally, the morphological quality of oocytes and embryos were scored. Pregnancy was diagnosed when a rise in serum pHCG concentration was observed on two occasions from 12 days after embryo transfer. The presence of antichlamydial antibodies in sera and follicular fluid was associated with tubal infertility (p0.05). Similarly, granularity was increased in the oocytes of women with sera positive antichlamydial antibodies (p0.05).