Karacabey merinos koyunlarında deri ve kıl follikülleri üzerinde araştırmalar
Studies on the structural characteristics of skin and hair follicles of male Karacabey merino lambs
- Tez No: 5767
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTEKİN ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÜZET Çalışma 5-9 aylık Karacabey Merinosu toklularla yapıldı. Süt emme dönemini tamamlayan 5 aylık erkek kuzular, aynı çevre koşullarında ve aynı rasyonla k ay süre ile beslendiler. Tokluların derilerinin yapısal özellikleri histo- şimik ve biyometrik metodlar kullanılarak incelendi. Değişik yaşlardaki tokluların, farklı vücut bölge lerinden alınan deri biyopsileri incelendiğinde epidermis ve dermis olmak üzere 2 temel katmandan oluştuğu gözlendi. Epidermis-dermis sınırında kuvvetli bir bazal membran ve bazal membranın yapısına giren retikulum iplikleri ile ko- puntulu seyreden eİBstik iplikler görüldü. Ayrıca epidermi sin stratum bazale hücreleri arasına penetre olan sinir telleri saptandı. Dermişin yapısını oluşturan iplikler ve epidermal oluşumların yerleştikleri bölgeler dikkate alınarak 2 kı sımda incelendi. İlk katman olan stratum papillaredeki kol- lagen ipliklerin, ikinci katman stratum retikulareye doğru giderek kalınlaştığı, elastik ipliklerin stratum papillare- de yüzeye ve birbirine paralel seyrederek yağ bezleri ile kıl f olliküllerini çevrelediği, stratum retikularede ise ar terial, venül ve sinir teli demetlerinin çevresinde yoğun laştığı saptandı. Deri yüzeyine paralel kesitlerde kıl follikülle- rinin, primer folliküller ve onların önünde yer alan sekun- der f olliküllerden oluştuğu gözlendi.Yağ bezlerinin; kıl folliküllerinin üst 1/3'ündeki dürümler içine açıldığı görüldü. Yağ bezi çevresinde ağ oluş turan ve hücreler üzerinde sonlanan sinir tellerine rastlandı. Ter bezlerinin kıl folllkülü bulbuslarının altında yer aldıkları görüldü. Bez epitel hücrelerini saran bazal membranm yapısında retikulum ve elastik ipliklerin yer aldığı ve çevrelerine miyoepitel hücrelerinin yerleştiği be lirlendi. Epidermis kalınlık ortalamalarının, kullanılan hayvanlar, değişik vücut bölgeleri ve Bylar arasında gösterdiği farkın istatistiksel değerlendirmelerle önemli olmadığı sap tandı. Dermis ve total deri kalınlığının ise yaşla birlikte arttığı ancak artışın önemli olmadığı tesbit edildi. Bu sonuç, dermişin epidermise göre zamana bağlı kalınlık değişmelerinden daha fazla etkilendiğini gösterdi. Her ay yaşındaki hayvanların farklı deri bölgelerine ait follikül sayılarının ortalamaları arasında görülen fark önemli olarak bulundu. Yaşın artışı ile primer kıl follikülü sayısında azalma ^sekunder kıl follikülü sayısında ise artma saptandı.
Özet (Çeviri)
STUDIES ON THE STRUCTURAL CHARACTERISTICS OF SKIN AND HAIR FOLLICLES OF MALE KARACABEY MERINO LAMBS SUMMARY To investigate the structural characteristics of Karacabey Merino Lambs, a local breed obtained by cross-bree ding of German Meat Merino and Turkish kıvırcık, a sum of five lambs were UBed. Animals were kept under same enviro- mental conditions for four months after weaning. The skin samples were taken by the end of each month for four times by using a simple biopsy device and were analyzed by histo- chemical and statistical methods. Samples were obtained from the skin covering the sides of the neck, over the sBapular area, over the last costal area of trunk, abdominal skin and the skin covering the gluteal muscles that Bre the best areas usually chosen for investigations on the skin and adnexae. Sections were stained with Crossmann's triple stain for morphological features; Bielchowsky ' s silver stain for demontrating nerve fibers of hair follicles, sebaceous and sweat glands; Gomori's reticulum fiber stain for reticulum fibers; Pinkus' Qrcein-Giemsa method for elastic fibers and Herxheimer's modified lipid stain method for lipid deposit. Each section was stained and studied twice to make sure the results. The results showed that, the skin of male Karacabey Merino lambs was basically double layered that is called epidermis and dermis as in other strains. On the border of epidermis and dermis a strong basement membrane and reticu lum fibers that were present in the basement membrane andin same cases elastic Fibers that were occasionally interrup ted were observed. In addition, there were some nerve fi bers that were infiltrating among the cells Df basal layer of epidermis. These were classified as strain specific his tological characteristics. Dermis was studied in two parts due to the fibers and some special areas for the epidermal origin adnexae. Collagen fibers originating in the first layer, namely Stratum papillare, were getting thicker as they elongated towards the second layer called Stratum reti- culare. Elastic fibers were increased in numbers and volume around the follicles and sebaceous glands and were running in parallel fashion with the surface and within their bund les. They were more consentrated on around the arterioles, venules and nerve bundles in the reticular layer. Sections taken in parallel fashion with the skin surface, hair fol licles were taking form from primary follicles and the se condary follicles situated before them. Sebaceous glands were openning into the 1/3 portion folds of hair follicles. IMerve fibers farming net-like structures and terminating over the sebaceous glanduler cells were present in most samples. Sweat glands were located under the hair follicle bulbs. Reticulum and elastic fibers were participating into the basement membrane structure that was underlined by myoepithelial cells. The statistical analysis revaeled that, the differen ces between the thicknesses of epidermis were not statisti cally important between the lambs, time periods, and the localities for sampling. The thickness of dermis alone andtotal skin thickness were increasing by aging, however the increase was not statistically important also. This result proved that dermis was more sensitive to aging when compa red with epidermis. However, the differences between the average follicle numbers belonging to different Bkin loca lities that were taken at the end of each month was statis tically important. And, the numbers of primary follicles were decreasing as the secondary follicles were increasing by the elapsed time.