Yüzeysel mesane tümörlü hastaların intravezikal BCG ile tedavisinde humoral immunitenin değerlendirilmesi
Humoral immunity of the patients with superficial bladder tumor patients treated with intravesical BCG
  1. Tez No: 107989
  2. Yazar: ERTUĞRUL KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA TATLIŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüzeysel mesane tümörü sık görülen ürolojik bir kanserdir. Tüm mesane kanserlerinin yaklaşık %90'ı değişici epitel karsinomalarıdır. Endoskopik rezeksiyonu takiben, hastaların çoğunluğunda nüks gelişir. Tümör nüksünü veya ilerlemesini önlemek için ya da TUR sonrası olası rezüdüel tümörün tedavisi için intravezikal kemoterapi veya immünoterapi uygulanmaktadır. Bu tedaviler içinde en etkili olanı intravezikal BCG'dir. İntrakaviter tedavi uygulanan vakalardan ilerleme gösterenlere radikal sistektomi gibi daha invaziv tedaviler gerekebilir. İntravezikal tedaviye cevap oranının önceden bilinmesi cevap vermeyecek vakalarda daha radikal tedavilerin gecikmeden uygulanmasına olanak sağlayabilir. Literatürde ilerleme gösterecek vakaları belirlemek için çeşitli parametreler araştırılmıştır. Bu çalışmada yüzeysel mesane kanserinde intravezikal BCG tedavisinin humoral immünite üzerine etkisi ve nüks ile ilişkisinin araştırılması planlandı. 511999 Mart-2000 Kasım ayları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı'nda yüzeysel mesane tümörlü hastalarda BCG immünoterapisi uygulamasında humoral immünitenin değerlendirilmesi amacıyla A60 antijenine karşı oluşan antimikobakterium IgM ve IgG değerlendirildi. Ayrıca oluşan humoral immünite ile BCG tedavisine cevap arasında ilişki olup olmadığının tespiti amaçlandı. TUR'dan sonra intravezikal BCG tedavisi verilen 37 hasta çalışma grubunu, yüzeysel mesane tümörü olup TUR'dan sonra ek bir tedavi verilmeyen 11 hasta patolojik kontrol grubunu, üroloji servisinde yatan ve mesane tümörü dışında TUR yapılan 14 hasta da normal kontrol grubunu oluşturdu. Bütün hastaların tedavi öncesi antimikobakterium IgM ve IgG değerleri negatifti. Kontrol grubu hastaların hepsinde üçüncü ay antimikobakterium IgM ve IgG değerleri negatifti. Tedavi öncesiyle tedavi sonrası (ortalama ameliyat sonrası ikinci ay) immünglobülinlerde istatistiksel olarak anlamlı artış olurken tedavi sonrasıyla dördüncü ay (ortalama ameliyat sonrası altıncı ay) immünglobülinler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Tedavi grubunda nüks gelişenlerle gelişmeyenler arasında evre, derece, yaş, cins, odak sayısı, tümör büyüklüğü ve sayısı açısından istatistiksel fark yoktu. İmmüııglobülinlerlc nüks arasında anlamlı ilişki bulunmadı. BCG tedavisine cevap alınıp alınmayacağı önceden tam olarak tahmin edilememektedir. BCG tedavisine cevapla sistemik immünitenin ilişkisi tam olarak belirlenememiştir. Çalışmamızda intravezikal BCG tedavisine sistemik humoral immün cevabın geliştiğini gösterdik, ancak bu immün cevap ile nüks arasında ilişki bulunmadı. 52İmmünoterapide sadece yüzeysel mesane tümörü için değil invaziv ve metastatik mesane kanserlerini de tedavi edecek şekilde sistemik immün cevap oluşturacak antijenlerin ve tümör hücreleriyle çapraz reaksiyon veren antijenlerin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapılmasının gerekli olduğu düşünüldü. A-60 antijeni gibi BCG'nin bir antijeninin intravezikal immünoterapide kullanılmasına yönelik insan çalışmalarının yapılması gerekir. Bu sayede canlı BCG'ye bağlı ciddi, BCG sepsisi gibi ölümcül komplikasyonlardan sakınılmış olur. Bilgilerimize göre daha önce araştırılmamış olan idame intravezikal BCG tedavisinin sistemik immüniteye etkisinin ve daha önce BCG aşısı yapılmasının intravezikal BCG'ye klinik cevaba etkisinin araştırılmasının yararlı olabileceği kanısına varıldı. Bununla birlikte tek bir immünolojik değişkenin BCG immünoterapisi için prognostik faktör olarak kullanılamayacağı kanısına varıldı. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY Superficial bladder tumors are very common urological cancers. Transitional cancers are approximately 90 % of all bladder cancers. Tumor recurrence develops in more patients after endoscopic resection. Intravesical chemotherapy or immunotherapy are used to prevent tumor recurrence, tumor progression or treatment of the residual tumor after transurethral resection. Intravesical BCG is the most effective method of all treatment alternatives. For patients with progressive disease after intravesical treatment, a more invasive treatment method like radical cystectomy would be necessary. Having some known knowledge about the response rate of intravesical treatment beforehand, could give some facilities to perform some radical treatment for patients who would'nt response to the treatment without any delay. Some prognostic parameters have been researched for the detection of the progressive cases in the literature. In this study, 54researching the effect on humoral immunity and in relation with tumor recurrence of intravesical BCG treatment were aimed in cases with superficial bladder cancers. In this study, patients with superficial urinary bladder tumours which are threated with BCG immunotheraphy modality were investigated between March 1999 and November 2000. Antimycobacterium IgM and IgG antibodies against A-60 antigens were measured. The relations between the reply of BCG therapy and humoral immunity were also aimed. The study group consisted of 37 cases who were treated with intravesical BCG after TUR, 1 1 patients who didnt have any treatment after TUR with superficiall tumors were classified the pathological control group and the other 14 patiens who stayed at the Urology department for some problems except bladder tumors were groupped as the normal control group. The levels of antimycobacterium Ig G and Ig M of all patients were negative prior to treatment. The antimycobacterium Ig G and Ig M levels were negative on the third month for control group. While the significant rise in the immunogloblulin values between pretreatment and posttreatment period (in second month after operation) were detected, the difference of the level of immunoglobulin between the postreatment period and in the fourth month (mean six month after operation) was not statistically significant. There was no statistical differences for age, sex, grade and stage of tumours, number of tumors, size of tumors in relapsed or non-relapsed groups in the treatment group. Positive or negative reply of BCG therapy could not be estimated priorly. The relation between the success of BCG therapy and sistemic immunity has not been determined purely. In this study we showed the growing up of the immunity against 55intravesical BCG trerapy, but we couldn't detect the relationship between immune responses and relapses. We concluded that some reasearchs which can develop an antigens which produce to systemic immune responses and to create a cross match reaction with tumor cells have to be performed. But, these antigens are not only spesific to the superficial bladder tumors but also treat the metastatic bladder tumors. Human researchs must be done by using BCG antigen like A-60. Thus, some mortal complications such as BCG sepsis can be eliminated. To our knowlage, performing some studies about the effect of intravesical BCG maintenance therapy, which was not been researched before on systemic immunity and the effect of BCG vaccination on clinical response to intravesical BCG usage may be usefull. Howewer only one immunological marker could not be used as a prognostic factor in BCG immunotherapy. 56