Koyun mesanesinden in vitro lidokain geçişi: İyontoforetik çalışma
In vitro lidocaine flux through sheep bladder: Ionto phoretic study
- Tez No: 107988
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ EKMEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Haziran-Eylül 2000 tarihleri arasında, E.Ü.T.F. Araştırma Biyokimya Doratuar'ında üçü metilen mavisi, dokuzu lidokain içerikli toplam 12 çift deney.çekleştirdik. Bu deneylerde bir iyontoforez, bir de kontrol (pasif difüzyon) düzeneği şturduk. Her iki deney grubu için gerekli olan tam kat mesane parçası aynı koyun sanesinin her iki lateral duvarından elde edildi. Bu doku bir santimetre çapında i delikleri olan iki hücrenin yanyana gelmesi ile oluşan aradaki deliğe yerleştirildi. Her iyontoforez deneyi için beş mA'lik elektrik akımı uygulanırken, kontrol ıbuna elektrik akımı uygulanmadı. Deneyler 60 dakika sürdü. Bir saatin sonunda iyontoforez çalışmalarındaki geçiş değerleri distile su ile )ilan (pH:6.0) deneylerde % 2.32, 1.69 ve 1.47 mg, pH: 3.4 solüsyonlarla yapılan leylerde % 0.24, 0.80 ve 0.29 mg, pH: 6.8 solüsyonlarla yapılan deneylerde % 9, 0.56 ve 0.51 mg olarak gözlenmiştir. Her kontrol grubunda alıcı kaba lidokain pişi, iyontoforez grubuna göre daha az idi. pH'sı ayarlanan solüsyonlardaki geçişin olma sebebi muhtemelen tampon sistemleri ile birlikte ortama fazladan iyon enmesidir. Tridistile su ile hazırlanan lidokain solüsyonlarında, lidokain HCI unda başka elektrik ileten madde bulunmamaktadır. Deneyler sonunda metilen mavisi çalışmasında, kontrol grubunda alıcı kapta itilen mavisi gözlenmez iken, iyontoforez grubunda metilen mavisi ile bariz yanma izlendi. İyontoforetik olarak lidokainin bir mesane dokusundan etkin bir
Özet (Çeviri)
SUMMARY Twelve experiments were performed using lidocaine and methylene blue dye the Biochemistry Laboratory of Erciyes University School of Medicine between ie and September. For each experiments, we designed one iontophoresis and one itrol (passive diffusion) groups and two pieces of full thickness bladder wall were ained from lateral walls of the same sheep bladder. The tissues were placed ween the holes of the cells which had one side hole with one cm diameter. Five mA electrical current was applied to the iontophoresis group and in other )erimental setting passive delivery of the compounds were determined. Each )eriment was stopped after 60 minutes. The lidocaine concentrations in the receiver compartments at the end of the >eriments at pH: 6.0 lidocaine in distilled water, at pH: 3.4 lidocaine and at pH :6.8 »caine groups were found 2.32, 1.69 and 1.47 mg/%, 0.24, 0.80 and 0.29 mg/%, % 9, 0.56 and 0.51 mg/%, respectively. In the controls of each group, the passage of »caine were in lesser amounts than the iontophoresis studies. The highest icentrations were obtained with lidocaine in distilled water. This probably was due lesser amount of ions when compared with the other lidocaine solutions with erent pH's. In methylene blue experiments, while application of iontophoresis resulted in painting of physiological saline in the receiver cells, passive diffusion of thylene blue did not observe in the control settings. It has been shown for the first time that lidocaine HCI can be effectively ivered iontophoretically through a bladder tissue in an in vitro model. 44