Mesane tümörlü hastalarda kemoterapi cevabının tahmin edilmesinde p53 ve MDR-1 gen ekspresyonlarının rolü
The Role of p53 and MDR-1 gene expression in predicting chemotherapy response in the patients with bladder tumor
- Tez No: 107990
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN GÖĞÜŞ, PROF.DR. YUSUF ZİYA MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET AMAÇ: Mdr-1 ve p53 gen ekspresyonlarının mesane tümörlü hastalarda kemoterapiden alınacak cevabının tahmin edilmesinde ne oranda etkin oldukları ve bu iki gen arasında herhangi bir korelasyonun olup olmadığı araştırıldı. HASTALAR VE YÖNTEM: Ağustos 1995- Ekim 2000 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ibn-i Sina Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı'na invaziv mesane tümörü sebebiyle başvuran ve 3 kür M-VEC kemoterapisi uygulanan 26 hastanın dahil edildiği retrospektıf bir çalışma yapıldı. 24'ü erkek, 2'si kadın olan hasta grubunda ortalama yaş 64.5 yıl ortalama takip süresi 27.4 ay idi. Hastaların tümör dokularında immünhistokimyasal yöntemlerle mdr-1 (p-glikoprotein ) ve p53 gen ekspresyonlarının varlığı ve bu markırlarla kemoterapiden alınacak cevap arasındaki olası bir korelasyon araştırıldı. P-glikoprotein boyanma (+) veya (-) olarak değerlendirdi. Hücrelerdeki p53 ekspresyonu boyanma yoğunluğu ve boyanma oranı çarpılarak boyanma indeksi şeklinde hesaplandı ve bu şekilde p53 boyanması sonuçları skorlandı. Veriler non-parametrik bir test olan Spearmanın Korelasyon Katsayısı, Mann- Whitney U testi ve Fisherin Kesin Ki-kare Testi ile değerlendirildi. BULGULAR: Hastalardaki p53 ve mdr-1 pozitifliği ile kemoterapiden alınacak cevap arasında bir korelasyonun olmadığı gözlendi. Hastalarda grade, klinik evre, p53 pozitifliği, p53 skoru, mdr-1 pozitifliği ve negatifliği arasında anlamlı bir istatistiki bağlantı bulunamadı. 26 hastanın 8'i ort. 27 aylık takipte hastalığa bağlı olarak ex oldu. Hayatta kalan hastalarla ex olan hastalar tümör grade'si, evre, kemoterapi cevaplılığı ile mdr- 1 ve p53 boyanma özellikleri açısından değerlendirildiklerinde istatistiki olarak bir anlamlılık bulunamadı. Bu iki markır arasında da anlamlı bir ilişki saptanmadı. SONUÇ: invaziv mesane tümörlü hastalarda kemoterapi cevabının tahmin edilmesinde mdr-1 ve p53 gen ekspresyonlarının immünohistokimyasal olarak tümör dokularında varlığının gösterilmesi ile kemoterapiden alınacak cevap arasında herhangi bir ilişkiye rastlanılmamıştır. Aynı zamanda p53 ve mdr-1 varlığı ile tümör grade'i, evresi ve kemoterapi sonrasındaki hayatta kalma süreleri arasında da herhangi bir ilişki bulunamamıştır. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURPOSE: This study investigates whether or not interrelationship exist between the expression of the genes existance (mdr-1, p53) and chemotherapy responce. This trial also determined between the correlation of this genes mdr-1 and p53. PATİENTS AND METHODS: In the period from August 1995 and September 2000, 26 patients with invasive bladder cancer were include in this retrospective trial. We applied 3 courses of M-MEC chemotherapy all of the patients. 24 patients were men and two patients were woman. The median of the age was 64.5 year and median follow-up time was 27.4 mounts. We also assayed by the test of immunohistochemistry to determine the mdr-1 and p53 expression status in the patients tumor tissues. There were determine the correlation between the chemotheray response and both gens existance (mdr-1, p53). P-glyco protein staining was determined (+) or (-). By the multiply the percent of staining and density of the staining we calculated the staining indeks. This index was used by the determine the p53 score. The results was determined Spearmann's correlation coefficient, Mann- Whitney U tests and Fisher's exact chi-square tests. RESULTS: No differences were found between the chemotherapy response and mdr-1 or p53 positivity. We haven't found that any statistically significance between the these parameters grade, stage, p53 staining, p53 scores, mdr-1 staining. 8 of these 26 patients were died by the follow-up 27 mounts. To compare the patients who were -alive or died, we haven't found any statitically significance grade of tumor, stage, chemotherapy response and staining feature of mdr-1 and p53. No differances were found between two markers. CONCLUSIONS: In this paper, there was no significant correlation between existance of mdr-1 or p53 and chemotherapy response. By the time the correlation the these parameters there was not any significance p53 or mdr-1 existance and tumor grade, stage, survival after chemotherapy. 36